Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Lednica 2009

Utworzono: 16-06-2009

Ponad 80 tys. pielgrzymów z Polski i Europy uczestniczyło w XIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży zatytułowanym „Rozpoznać czas”. W tym roku na Pola Lednickie liczniej niż zwykle przybyli franciszkanie i młodzież z prowadzonych przez nich duszpasterstw. Młodzi pielgrzymi przybyli z wielu miejscowości w Polsce, a także z Czech, Słowacji, Węgier, Francji, Ukrainy, Białorusi i krajów nadbałtyckich. Uroczystej mszy św. przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, homilię wygłosił metropolita lubelski abp Józef Życiński. Spotkanie zakończyło się w niedzielę nad ranem (7 czerwca).

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją spotkań, młodzi dokonali aktu wyboru Chrystusa na ich Pana i Zbawiciela. Przysięgę odebrał kard. Glemp. Słowa roty wypowiadane były w kilku językach. O północy – w strugach deszczu – rozpoczęło się przejście przez symboliczną Rybę – Bramę III Tysiąclecia.

Szczególne zaproszenie do udziału w tegorocznym spotkaniu otrzymali wszyscy franciszkanie z dziesięciu polskich prowincji – franciszkanie, bracia mniejsi i kapucyni – z racji przeżywanego obecnie jubileuszu 800-lecia reguły i charyzmatu franciszkańskiego.

„Nie bójcie się postawić na Chrystusa i jak święty Franciszek odbudujcie Kościół wszędzie tam, gdzie jesteście” – zachęcał młodzież zebraną na Polach Lednickich o. Jacek Waligóra OFMCap, prowincjał krakowskich kapucynów i przewodniczący Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali „Lednicką Liturgię Godzin” (specjalnie przygotowane na tę okazję wydanie brewiarza dla świeckich z jutrznią, nieszporami i kompletą), drewniane krzyże San Damiano z rzemykiem oraz butelkę na wodę święconą. Przyniesiono i zademonstrowano brewiarz-relikwię, z którego modlił się sługa Boży Jan Paweł II. Nauka modlitwy brewiarzowej będzie kontynuowana w telewizyjnym programie młodzieżowym „Raj”.

Przedstawiciele rodziny franciszkańskiej wnieśli na Pola Lednickie ogromne płótno o szerokości 7 m i długości 10 m z namalowanych krzyżem franciszkańskim. Młodzież z duszpasterstw franciszkańskich wypuściła 300 gołębi symbolizujących osiemsetletnie hasło i przesłanie zakonu – „pokój i dobro”.

„Na zakończenie spotkania, tuż przed przejściem przez Rybę, o. Jacek Waligóra zachęcał młodych, aby podobnie jak św. Franciszek, odkrywali obecność Boga w codziennym życiu i nie bali się zaufać Mu do końca” – relacjonuje biorący udział w spotkaniu wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka OFMConv.

Jak dodaje o. Dybka, pozdrowienie „pokój i dobro” rozbrzmiewało wielokrotnie w trakcie spotkania, a szczególnie po inscenizacji misterium stygmatyzacji św. Franciszka, przedstawiającym nawrócenie Biedaczyny z Asyżu i obranie drogi życia według Ewangelii.

Ze szczególną uwagą pielgrzymi wysłuchali skierowanego do nich orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI, które odczytał abp Henryk Muszyński. „Wybierzcie Chrystusa, abyście w każdej chwili życia – radosnej i trudnej – mieli wewnętrzną pewność, że On wspiera Was mocą Ducha Świętego. Wspieram was swoją modlitwą przez przyczynę sługi Bożego Jana Pawła II, który był waszym niezrównanym przewodnikiem i wciąż nie przestaje Was inspirować” – napisał w przesłaniu papież.

Pomysłodawca i organizator lednickich spotkań dominikanin o. Jan Góra, zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie – Apel III Tysiąclecia. Odbędzie się ono w przyszłym roku, 5 czerwca.

za: www.franciszkanie.pl


Poniżej prezentujemy zwięzłą relację z wyjazdu na Lednicę wspólnoty naszego Wyższego Seminarium Duchownego z Łodzi-Łagiewnik:

Wspólnota seminaryjna wzięła udział w tegorocznych Spotkaniach Lednickich z racji Franciszkańskiego Jubileuszu. Z Łodzi wyjechaliśmy po śniadaniu. Nasza grupa liczyła 47 osób: o. Rektor Michał Baranowski, o. Przemysław Strażyński, o. Marek Sykuła, 35 braci kleryków, o. Piotr Matuszak, o. Grzegorz Kordek, oraz siedem osób świeckich (2 panie z kuchni z bliskimi). W Gnieźnie zaplanowaliśmy krótki postój, wstąpiliśmy do katedry pomodlić się przy grobie św. Wojciecha, następnie do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i klasztoru, gdzie gościnnie przywitał nas o. Jacek Korsak, były duchowny seminarium (o. Rafała Zarzyckiego i o. Zygmunta Tomporowskiego już nie było, bo wyruszyli z postulantami i młodzieża na Lednicę).
Gdy dotarliśmy na Lednickie pola, były już one prawie zapełnione – nasz kwatermistrz, br. Łukasz Śliwiński znalazł jednak miejsce w sektorze 4, z tym tylko, że na obrzeżu, czyli daleko od głównej alei, gdzie mają miejsca przemarsze i prezentacje. Bracia Franciszkanie i siostry Franciszkanki zaraz na początku popołudniowego program zostali zaproszeni, aby przejść tą aleją. Okolicznościowe słowo wygłosił o. Jacek Waligóra, kapucyn, przewodniczący konsulty franciszkańskich prowincjałów w Polsce. A także o. Antoni Dudek z Prudnika, który razem z młodzieżą prudnicką przygotował na ten przemarsz transparenty z franciszkańskim godłem, olbrzymie płótno z wizerunkiem Krzyża Asyskiego, które zostało przez nas złożone na wzgórzu pod Ołtarzem i Bramą Rybą, oraz przywieźli stado gołębi, które wypuszczone zostały, kiedy podeszliśmy do Ołtarza. To była radosna manifestacja rodziny franciszkańskiej, była to też okazja by przywitać się z braćmi przybyłymi na Lednicę.

Przed północą zaczęła się ulewa, niemniej zdecydowaliśmy się czekać z rzeszą wytrwałych i przejść przez Bramę (ok. 1.20). Gdy dotarliśmy na umówione miejsce, trzeba było troche zaczekać, aż podjedzie autokar, a gdy zajęliśmy w nim miejsce, wystarczył moment, aby wszyscy (z wyjątkiem kierowcy) posnęli. O 5.00 rano dojechaliśmy do Łagiewnik.

Więcej zdjęć w galerii (1 strona)

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Lednica 2009

Zdjęcia i filmiki: D. Andryszczyk, A. Bukowska

Przejdź do góry strony