Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Poleskie Sokoły w Lęborku – zaproszenie

Data: 02-01-2010

Co roku do wspólnego kolędowania zapraszają franciszkanie oraz Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Rok temu gościliśmy w Lęborku zespół Trebunie Tutki. Tym razem chcemy kolędować z zespołem Poleskie Sokoły z Żytomierza. 7 stycznia o godz. 19.00 rozpocznie się koncert najbardziej znanego polskiego chóru na Ukrainie. Wstęp na kolędowanie jest wolny.

Tym razem zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu naszych rodaków mieszkających na Ukrainie – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK „Fregata”. – Sam koncert zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ chór korzysta z oryginalnych aranżacji znanych nam wszystkim kolęd.

Zespół folklorystyczny pieśni polskiej Poleskie Sokoły w Żytomierzu (Żytomyr, Ukraina) powstał w 1990-1991 r w czasie, gdy Ukraina otrzymała status państwa niepodległego. W tamtym czasie w Ukrainie powstały organizacje narodowościowe, w tym także różne organizacje polskie. Tytuł „Poleskie Sokoły” pochodzi od popularnej pieśni “Hej, sokoły” – jednej z pierwszych, którą zaśpiewał zespół i która stała się jego wizytówką. Poza tym autor tekstu “Hej, sokoły” znany pisarz J.I.Kraszewski przez pewien czas mieszkał w Żytomierzu i był opiekunem miejscowego teatru dramatycznego. Żytomierz o tym pamięta.

Od 2005 r. kierownikiem artystycznym zespołu jest Jan Boczkowski, nagrodzony odznaką honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Tytuł ten posiada także kilku innych uczestników zespołu, w tym solista Sergiusz Karaszewicz i kierownik organizacyjny Franciszek Popławski, prezes Zjednoczenia Polaków Żytomierszczyzny.

Poleskie Sokoły – jeden z najbardziej znanych wykonawców pieśni polskiej w Ukrainie, niejednokrotnie uczestniczył w imprezach najwyższej rangi, w tym także dyplomatycznych. Kilka razy występował w Ambasadzie Polskiej w Kijowie na przyjęciach oficjalnych z okazji Dnia Niepodległości Polski oraz Bożego Narodzenia czy innych uroczystości.

W czasie oficjalnej wizyty Prezydenta Polski Lecha Wałęsy Poleskie Sokoły śpiewały na jego spotkaniu z przedstawicielami ukraińskiej Polonii w Winnicy i razem z Państwem Danutą i Lechem Wałęsami śpiewali “Jeszcze Polska nie zginęła” na winnickim lotnisku przy pożegnaniu.           Poleskie Sokoły hymnami Polski i Ukrainy otwierały spotkanie premier Hanny Suchockiej z aktywem gospodarczym Ukrainy w czasie jej wizyty w Kijowie; witali prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Żytomierzu, śpiewali podczas spotkania premiera Jarosława Kaczyńskiego w Ambasadzie Polski w listopadzie 2006 r.

W Ukrainie zespół brał udział w festiwalach kultury polskiej, a także festiwalach miejszości narodowych Ukrainy w wielu miejscowościach: od Lwowa na zachodzie do Doniecka na wschodzie. Przede wszystkim, to coroczne festyny kultury polskiej w Żytomierzu “Tęcza Polesia”. Członkowie zespołu są dumni z tego, że przedstawiali polską ludność Ukrainy na świątecznym koncercie dla uczestników oficjalnego posiedzenia z okazji I Rocznicy Konstytucji Ukrainy w Operze Narodowej (Kijów, 27 czerwca 1997r.) z udziałem Prezydenta Ukrainy. W grudniu 2009 r. spotkali się z Prezydentem Juszczenko w czasie jego wizyty do żytomierza i spotkania z przedstawicielami miejscowej Polonii.

W Polsce Poleskie Sokoły niejednokrotnie uczestniczyli w Światowych Festiwalach Chórów Polonijnych w Koszalinie, a także w festiwalach w Mrągowie, Siemiatyczach, Lublinie,  Chełmie, Przemyślu. Śpiewały także, zwłaszcza w kościołach, w Warszawie, Łodzi, Bielsko-Białej, Łomży, Częstochowie.

Przejdź do góry strony