Wilno: relikwie św. Jadwigi

23 października 2012 | autor: o. Admin

W zamierzchłych czasach Jan Długosz wspomniał o wizycie królowej Jadwigi na Litwie. Dziś, bez gruntownej wiedzy historycznej, trudno podać więcej szczegółów tego wydarzenia. Można za to z pewnością powiedzieć, że dziś św. Jadwiga powróciła na Litwę – w niedzielę 21 października 2012 r. nastąpiło uroczyste złożenie jej relikwii we franciszkańskim kościele w Wilnie.

Uroczystość odbyła się dzięki staraniom wieloletniego wileńskiego duszpasterza, o. Marka Dettlaffa, który swym zapałem, modlitwą i pracą, przy współpracy z wieloma ludźmi dobrej woli, przywraca piękno kościoła na Piaskach (tak nazywano w Wilnie franciszkańską świątynię). Niedzielnej liturgii przewodniczył J.Em. ks. kard. Audrys Juozas Bačkis, arcybiskup Wilna. Wraz z nim Mszę św. celebrował J. Eks. ks. abp Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, J. Eks. ks. bp Rimantas Norvila, ordynariusz wiłkowyski, o. Jacek Ciupiński, asystent generalny z Rzymu, Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, a także księża z Litwy i Polski (ci ostatni przybyli wraz z pielgrzymami). Wraz z duchownymi modlił się J. Eks. Zoltán Pecze, Ambasador Węgier na Litwie, przedstawiciel Ambasady polskiej, a także przedstawiciele władz miasta Wilna. Szczególnie widoczna była obecność wielu sióstr zakonnych.

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jadwigi zgromadziła tłumy wiernych (było ich ok. 1000). W czasie Mszy św. śpiew animowały dwie schole działające przy franciszkańskiej parafii wraz z panią organistką. Liturgia sprawowana była po łacinie, choć niektóre jej fragmenty ks. Kardynał wypowiadał po polsku. Czytania w Liturgii Słowa odczytane były w języku litewskim, węgierskim i polskim. O. Marek Dettlaff powitał zebranych także w kilku językach (również po włosku).

Homilię wygłosił ks. Kardynał. Mówił o ważnej roli św. Jadwigi nie tylko dla jej współczesnych, ale przede wszystkim dla nas; i nie tylko w Polsce czy na Litwie, ale dla całej Europy. Po modlitwie po Komunii głos zabrał ks. bp Rimantas, który m.in. wyraził nadzieję, że w Roku Wiary, obecność relikwii św. Jadwigi na Litwie będzie okazją do pogłębienia i ożywienia swej relacji z Bogiem. Przy śpiewie litanii do wszystkich świętych procesja przeszła do nowego ołtarza poświęconego św. Królowej Jadwidze. Ks. Kardynał konsekrował ołtarz i poświęcił obraz św. Jadwigi, po czym relikwie zostały złożone w przygotowanym miejscu.

Na zakończenie wszystkim podziękował Minister Prowincjalny o. Jan, po nim zaś Pan Ambasador. Goście zostali zaproszeni na poczęstunek do dawnego franciszkańskiego klasztoru mieszczącego się przy kościele.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

%d bloggers like this: