Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Jubileusz Radia Niepokalanów

Utworzono: 13-05-2013

O tym, że o. Maksymilian Maria Kolbe był człowiekiem niezwykłym przekonać się może każdy, kto choć trochę pozna życiorys czy działalność świętego. Jego geniusz dostrzec będzie można na różnych płaszczyznach. Jedną z nich było z pewnością wielkie pragnienie wykorzystania najnowszych środków do głoszenia Ewangelii. Wielkość św. Maksymiliana polega m.in. na tym, że nie pozostał tylko i wyłącznie w sferze pragnień i planów – z wielką pasją i konsekwencją potrafił wprowadzać je w czyn.

Dzień 12 maja 2013 r. był jednym z wielu dowodów owoców pracy o. Maksymiliana. Tego dnia w Niepokalanowie odbył się jubileusz 75-lecia założenia radia. Pierwsza – próbna – audycja popłynęła w eter 8 grudnia 1938 r. Działania wojenne, a po nich ustrój komunistyczny uniemożliwiły dalszy rozwój franciszkańskiej rozgłośni. Jednak pasja o. Maksymiliana przetrwała w jego braciach i stąd od roku 1995 Radio Niepokalanów znów nadaje. Te dwie rocznice – 75 lat od powstania i 18 od reaktywowania Radia Niepokalanów – zgromadziły wielu franciszkanów i przyjaciół Radia na wspólnym dziękczynieniu. Jego głównym punktem była Eucharystia celebrowana w bazylice w Niepokalanowie o godz. 13.oo. Przewodniczył jej Minister Prowincjalny o. Wiesław Pyzio z Warszawy, a wraz z nim koncelebransi – o. Jan Maciejowski, Minister Prowincjalny z Gdańska i o. Piotr Stanisławczyk, Wikariusz Prowincjalny z Krakowa, a także o. Damian Karczmar, obecny Dyrektor Radia, o. Grzegorz Bartosik, pierwszy Dyrektor franciszkańskiej rozgłośni, o. Mirosław Bartos, Gwardian niepokalanowskiego klasztoru i wielu innych kapłanów.

W swej homilii o. Wiesław Pyzio zauważył, że w świecie, w którym żyjemy, wielką rolę odgrywają środki masowego przekazu. Dobrze wykorzystane – doprowadzą człowieka do pełnej realizacji swojego życia i powołania. W sytuacji odwrotnej, gdy media wykorzystane zostaną w złym celu – prowadzić mogą do utraty człowieczeństwa, przeznaczenia i sensu życia ludzkiego.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał o. Damian Karczmar, a po nim wielu znamienitych gości. Wśród nich byli m.in. Piotr Lignar – dyrektor Programowy Polskiego Radia, wielu dyrektorów katolickich rozgłośni w Polsce, marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego – Adam Struzik oraz Witold Stępień, a także wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz starości samorządów z województw mazowieckiego i łódzkiego.

W liturgii uczestniczył także Krzysztof Krawczyk wraz ze swym zespołem. Artyści wykonali piękny utwór na uwielbienie, zaś po Mszy św. odbył się koncert, który mimo nie najlepszej pogody zgromadził wielu wielbicieli talentu Krzysztofa Krawczyka.

Patronat honorowy nad obchodami sprawowali abp Wacław Depo – metropolita częstochowski – przewodniczący Rady ds. Środków Masowego Przekazu KEP oraz abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki.

Historia Radia Niepokalanów

Więcej o jubileuszu

Przejdź do góry strony