Misje antoniańskie

6 marca 2014 | autor: o. Admin
Misje antoniańskie
Franciszkański świat
0

Opatrzność i historia powierzyły naszej rodzinie zakonnej opiekę nie tylko nad doczesnymi szczątkami świętego ojca naszego Franciszka, ale także naszego brata Antoniego z Padwy. To wielki dar, który w sposób szczególny od nas, franciszkanów konwentualnych, wymaga pielęgnowania żywej pamięci o nich oraz kontynuowania ich misji w Kościele i w świecie.

Szczególnie po dokonaniu rozpoznaniu doczesnych szczątków św. Antoniego w 1981 roku liczne wspólnoty chrześcijańskie zwróciły się do nas z prośbą o zorganizowanie peregrynacji relikwii Świętego wśród wiernych. Od tego czasu Prowincja włoska św. Antoniego powierzyła kilku braciom troskę o tę inicjatywę duszpasterską, którą dzisiaj nazywamy „misją antoniańską”. Jest to forma misji ludowych, podczas których przez okres ok. tygodnia odbywają się spotkania dzieci, młodzieży, chorych; odwiedzane są szkoły, szpitale, więzienia. Liczne są też nabożeństwa i celebracje liturgiczne, podczas których rozważane są fragmenty z tekstów Świętego (adoracja eucharystyczna, liturgia pokutna, czuwania, Transitus św. Antoniego, procesja, itp.). Celem tych form duszpasterstwa jest poprowadzenie licznych czcicieli Świętego od kultu do wiary, przez Antoniego do Jezusa.
Pobożność ludowa, o czym przypomina nam także papież Franciszek w swojej encyklice, to żyzny teren, na którym można siać „jedyne Słowo, które zbawia” – jak pisze Święty. Na uczczenie relikwii zawsze przybywają liczne tłumy wiernych i my, franciszkanie, pragniemy służyć im naszą prostą mową, aby św. Antoni wciąż mógł kontynuować swoją misję ewangelizacji i miłości.
Do dzisiaj relikwie Świętego z Padwy objechały prawie cały świat. W roku ubiegłym bracia przeprowadzili misje antoniańskie w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Anglii, Irlandii, Australii, Brazylii, Meksyku, na Sri Lance, Rosji, Francji oraz w ok. 20 wspólnotach chrześcijańskich we Włoszech. Kilkadziesiąt misji jest już zarezerwowanych na 2014 rok. Jeśli nasze wspólnoty zakonne w odpowiednim czasie wyrażą chęć zorganizowania takiej misji u nich, ich prośba będzie oczywiście miała pierwszeństwo przed innymi.

fr. Luciano Marini OFMConv

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*