Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Media i hierarchowie o franciszkańskich męczennikach z Peru

Utworzono: 27-08-2015

Z każdym dniem rośnie liczba wypowiedzi hierarchów i mediów na temat męczenników franciszkańskich, którzy zostaną ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia b.r. w Chimbote w Peru.

Przytaczamy poniżej tylko niektóre fragmenty i odnośniki do tego bogatego dossier, które będzie się powiększało, im bliższy będzie dzień ich beatyfikacji.

Abp Wacław Depo z Częstochowy, List pasterski.

Abp Stanisław Gądecki z Poznania, Homiliahttp://www.archpoznan.pl/content/view/3628/123/

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, List.

http://www.zyciezakonne.pl/list-o-meczennikach-peruwianskich-52842/

Abp Józef Kupny z Wrocławia, Homilia.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny w ostatnim dniu pieszej, wrocławskiej pielgrzymki na Jasną Górę (10 sierpnia) mówił w homilii o franciszkańskich męczennikach w Peru.

„Za to wyznanie wiary chciałbym wam podziękować, bo na nim wyrasta heroiczna odpowiedź na dar miłości Boga. Przykład takiego heroizmu dali w Peru dwaj młodzi franciszkanie: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, którzy 5 grudnia Br. Zostaną beatyfikowani. Przelali swoją krew ze względu na Chrystusa. A Kościół odkrywa w ich męczeństwie świadectwo wiary podobne do męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa.

9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani. Wczoraj akurat była 24. rocznica. Zamordowani przez terrorystów, przez Świetlisty Szlak. Ale, co ważne, i co chcę podkreślić. Wyrośli w prostych, wielodzietnych, wiejskich rodzinach. O. Zbigniew urodził się 3 lipca 1958 r., a pochodzi z Zawady koło Tarnowa. O. Michał przyszedł na świat 23 września 1960 r. w Łękawicy pod Żywcem. W ich rodzinach wiara w Boga była przekazywana w sposób naturalny poprzez przykład rodziców i dziadków, a także praktykę regularnej spowiedzi, formację katechetyczną i systematyczne uczęszczanie do kościoła parafialnego na msze św. i tradycyjne nabożeństwa.

Taka jest siła świadectwa wiary, świadectwa, które dają rodzice, dziadkowie, wspólnota parafialna, świadectwa, które wy dajecie, drodzy pielgrzymi. Taka jest siła świadectwa. Jeśli ktoś w tym wyrasta, jest potem gotów oddać życie za Chrystusa.

Nie byłoby ich heroicznego świadectwa wiary bez dziedzictwa wiary, które ich kształtowało. Dlatego tak ważne jest, abyśmy przekazywali dar wiary następnym pokoleniom i byli świadkami Chrystusa, radosnymi świadkami”.

Zobacz pokaźną listę odnośników do wypowiedzi o franciszkańskich męczennikach

za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony