Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Polska: rocznica beatyfikacji męczenników z Peru

Utworzono: 10-12-2016

4 grudnia 2016 r. w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji męczenników franciszkańskich z Peru: fr. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv i fr. Michała Tomaszka OFMConv.

Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, a współkoncelebrowali m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, bp Marian Błażej Kruszyłowicz OFMConv z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, asystent generalny CEO fr. Jacek Ciupiński OFMConv, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych fr. Zdzisław Kijas OFMConv, postulator generalny fr. Damian Pătrașcu OFMConv, prowincjałowie franciszkańscy, przedstawiciele wspólnot klasztornych. W gronie licznie zgromadzonych wiernych był obecny ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona oraz rodzeństwo błogosławionych: dwie siostry i brat bliźniak Michała Tomaszka oraz dwaj bracia Zbigniewa Strzałkowskiego.

W kazaniu kard. Amato przypomniał heroizm życia dwóch franciszkanów, zaznaczając, że prześladowanie i męczeństwo przynależą do powołania chrześcijańskiego. „Nasi misjonarze, chociaż świadomi grożącego im niebezpieczeństwa, zdecydowali się pozostać na miejscu, aby być wiernymi Bogu i nie opuszczać ludu, zaatakowanego przez drapieżne wilki”. Każdego dnia żyli intensywnie swoją wiarą, nadzieją i miłością. „Zapał misyjny nie był dla nich kaprysem młodości, egzotyczną przygodą, ale wiernością słowu Chrystusa zmartwychwstałego”. Stąd też męczeństwo – którego się nie improwizuje – „było dla nich autentyczną koroną chwały, która nadała pełny sens ich egzystencji”. Na zakończenie przemówienia stwierdził dobitnie: „Zapach ich świętości wychodzi daleko poza granice Peru, dociera nie tylko do ich ojczyzny, Polski, ale roznosi się na cały świat”.

Po Eucharystii duchowieństwo i najbliżsi krewni błogosławionych udali się do kaplicy Męki Pańskiej, gdzie na co dzień wystawione są relikwie męczenników, i tam oddano im cześć i odmówiono specjalną modlitwę.
Wierni mogli obejrzeć w klasztorze film o misjonarzach franciszkańskich z Pariacoto i relację z ich zeszłorocznej beatyfikacji w Peru oraz nabyć rozmaite materiały okolicznościowe.

W ramach obchodów rocznicowych prowincjał franciszkanów fr. Marian Gołąb OFMConv podał niektóre dane statystyczne odnoszące się do błogosławionych: „Relikwie pierwszego stopnia znajdują się już w ponad 200 świątyniach w kraju i za granicą. Po całym świecie rozeszło się ponad 145 tys. sztuk obrazków z relikwiami drugiego stopnia, w tym 20 tys. w języku hiszpańskim. W czasie, gdy świat toczy wojnę z terroryzmem, mamy świadectwa wskazujące na to, że ludzie odnajdują w nich orędowników i patronów. Zapoczątkowana została krucjata różańcowa o pokój na świecie i ochronę przed terroryzmem, która zatacza coraz szersze kręgi: w związku z tą akcją rozprowadzono ponad 25 tys. sztuk różańców z relikwiami drugiego stopnia. Mnożą się liczne inicjatywy duszpasterskie, wydawnicze, filmowe i artystyczne. W Polsce i za granicą często organizowane są o nich dni misyjne, sympozja naukowe i konferencje. W czasie Światowych Dni Młodzieży w Polsce zostali oni ukazani jako modele świętości dla młodzieży, a papież Franciszek odwiedził kaplicę z ich relikwiami w bazylice krakowskiej i zainaugurował modlitwę o dar pokoju i oddalenie plagi terroryzmu, przetłumaczoną na wiele języków świata”.

Red. / Fr. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik prowincji
foto: Andrzej Płachetka
za: ofmconv.net

Przejdź do góry strony