Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Wspomnienie Męczenników z Pariacoto

Utworzono: 02-06-2022

We wtorek 7 czerwca 2022 r. przypada w Europie liturgiczne wspomnienie Męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Z tej okazji w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie o godz. 19.00 będzie sprawowana uroczysta Msza Święta z homilią pod przewodnictwem o. Zbigniewa Świerczka OFMConv, misjonarza z Peru, współbrata kursowego bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. O. Zbigniew Świerczek pracował jako misjonarz w Boliwii, a obecnie pracuje w stolicy Peru – Limie.

We Mszy Świętej wezmą także udział diakoni z WSD Archidiecezji Krakowskiej, których rocznikowymi patronami są bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski oraz rektor ks. Andrzej Tarasiuk. Będą także obecni klerycy z WSD Franciszkanów w Krakowie wraz z rektorem o. Mariuszem Orczykowskim OFMConv.

Już dziś zapraszamy do wspólnej modlitwy w krakowskiej Bazylice św. Franciszka o godz. 19.00. W Bazylice, w Kaplicy Męki Pańskiej są także na stałe relikwie I stopnia (ex ossibus – z kości) Męczenników z Pariacoto. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca w dniu ich liturgicznego wspomnienia.

Dlaczego, skoro męczennicy z Pariacoto zostali zamordowani 9 sierpnia, to nie wtedy, ale 7 czerwca przypada ich liturgiczne wspomnienie? 9 sierpnia w Europie przypada wspomnienie św. Edyty Stein. Dlatego na datę liturgicznego wspomnienia wybrano datę ich święceń – diakonatu bł. Michała Tomaszka i prezbiteratu bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Święcenia te odbyły się wyjątkowo tego samego dnia we Wrocławiu z okazji 750-lecia przybycia Franciszkanów do Wrocławia, w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza 7 czerwca 1986 r. na zachowanych z tego czasu fotografiach można zobaczyć rocznik diakoński i kapłański.

Dwa lata później, 5 czerwca 1988 r. w Legnicy, w czasie homilii bł. Zbigniew powiedział: „Każdy kapłan dzieli to, co przeżył Chrystus, każdy kapłan solidarnie ze swoim Mistrzem doświadcza tego, co on zniósł dla naszego zbawienia (…). Chrystus –Kapłan przyszedł, aby z miłości do Ojca i z miłości do człowieka złożyć ofiarę. To jest ofiara bezinteresowna, to jest ofiara najwyższa, bo ofiara z siebie. Chrystus-Kapłan, głosząc Dobrą Nowinę, doświadczał utrudzenia i zmęczenia. I tego wszystkiego będzie doświadczał każdy kapłan, który przyjmuje kapłan, który przyjmuje kapłaństwo Chrystusa, który decyduje się wiernie iść krok za rokiem ze swoim Mistrzem Chrystusem”. Słowa te okazały się prorocze w odniesieniu do życia samego Zbigniewa, jak też młodszego o dwa lata – bł. Michała Tomaszka. Bł. Zbigniew razem z bł. Michałem Tomaszkiem poniósł śmierć męczeńską z rąk terrorystów należących do ugrupowania Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto. Beatyfikacja pierwszych polskich misjonarzy męczenników odbyła się 5 grudnia 2015 r. w Chimbote (Peru).

Co roku 7 czerwca wspominamy męczenników z Pariacoto, a w różnych miejscach w Polsce odbywają się Msze święte i nabożeństwa za ich przyczyną. Często jest wtedy śpiewany Hymn Beatyfikacyjny pt. „Świadkowie nadziei”, którego ostatnia zwrotka brzmi: „Nie ma większej miłości/śmierć może być zyskiem/Kiedy wiara przewodzi, zwycięża krzyż”. Nie są to słowa łatwe, bo ofiara tak młodego życia dla wielu może być niezrozumiała i trudna do przyjęcia. Franciszkanie sami jednak wybrali świadomie swoją drogę zawierzenia Bogu, konsekwentnie do końca realizując ją w pracy misyjnej. Czy bali się? Z listów, jakie pisali do bliskich i przyjaciół wynika, że zdawali sobie sprawę z istniejącego zagrożenia. Nie byli pięknoduchami oderwanymi od rzeczywistości, jaka ich otaczała. Mimo to, nie wycofali się z pracy w trudnych warunkach, z niesienia Dobrej Nowiny ludziom, z pomagania potrzebującym. 7 czerwca przypominamy ich sylwetki, a także patrzymy na krzyż, szukając sensu ich męczeńskiej śmierci i ufając, że Bóg za ich wstawiennictwem udzieli także i nam, proszącym, Swoich łask.

Przejdź do góry strony