Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Pogrzeb o. Dariusza Dembkowskiego

Utworzono: 12-01-2018

Dnia 11 stycznia 2018 r. w Gdańsku odbył się pogrzeb o. Dariusza Dembkowskiego.

O. Dariusz, wieloletni misjonarz w Kenii, zmarł w Gdańsku po długiej i bardzo ciężkiej chorobie 5 stycznia. W styczniowe przedpołudnie 11 stycznia we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy zebrało się wiele osób, by pożegnać młodego (49 lat) zakonnika. Czuwanie przy zmarłym rozpoczęło się już w przeddzień pogrzebu, kiedy to wieczorem odprawiono Nieszpory, a po nich Mszę św. w intencji o. Darka. W czasie kazania wspominał go kustosz kustodii w Kenii, o. Kazimierz Szulc, wieloletni przyjaciel zmarłego.

11 stycznia po Jutrzni w kaplicy św. Anny trumna została przeniesiona do kościoła Świętej Trójcy i tu – o godz. 11:00 – rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej biskup Zbigniew Zieliński. W Eucharystii wzięli udział: minister prowincjalny prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego o. Jan Maciejowski z zarządem i definitorium, delegat ministra generalnego o. Marco Tasca – o. Tadeusz Świątkowski asystent generalny do spraw misji z Rzymu, o. Wiesław Pyzio – minister prowincjalny prowincji warszawskiej, o. Kazimierz Szulc – kustosz kustodii kenijskiej, o. Jan Łempicki – delegat kustosza kustodii kanadyjskiej, o. Mariusz Fałkowski – wicerektor franciszkańskiego seminarium w Łodzi-Łagiewnikach wraz z klerykami, ks. Edward Barański – proboszcz rodzinnej parafii o. Dariusza w Bratianie, wielu braci z klasztorów w Polsce i z zagranicy (Watykan, Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone) oraz koledzy kursowi zmarłego. Obecna była także mama o. Darka wraz z najbliższą rodziną, a także duża grupa parafian z Bratiana oraz wielu wiernych przybyłych z różnych miejsc.

Zebranych powitał kustosz kościoła Świętej Trójcy o. Tomasz Jank. Już sama ilość przybyłych i wiele miejsc, skąd podróżowali na pogrzeb do Gdańska, podpowiedziało jak bardzo cenioną osobą był o. Dariusz. Tradycyjnie sekretarz prowincji – o. Grzegorz Kordek – odczytał życiorys zmarłego.

Homilię wygłosił prowincjał o. Jan. Można wysłuchać jej poniżej (oraz na  nadeszły z różnych stron świata. Rzadko się zdarza, by śmierć kapłana wywołała takie poruszenie w sercach, które wyrażone zostało tyloma listami przesłanymi do prowincji.

Na koniec o. prowincjał składał podziękowania, z których szczególnym było to skierowane do braci z Domu św. Maksymiliana w Gdańsku, gdzie o. Darek przebywał w ostatnich miesiącach swego życia i gdzie zmarł. Na ręce dyrektora domu, o. Piotra Pliszki, o. Jan złożył podziękowanie za troskę, domową atmosferę i klimat wiary, w jakim o. Darek odchodził do wieczności.

Trumnę z ciałem o. Darka z kościoła nieśli jego bracia, franciszkanie. Podobnie na cmentarzu. Tam – na Łostowicach – modlitwie przewodniczył, podobnie jak w kościele, ks. bp Zbigniew, od lat zaprzyjaźniony z franciszkanami. Mimo mroźnej pogody grób o. Darka otaczał tłum wiernych.

Na zakończenie franciszkanie odśpiewali pozdrowienie św. Franciszka i ciało o. Darka spoczęło we franciszkańskim grobowcu.









Więcej zdjęć na facebooku



 Śp. o. Dariusz Dembkowski (1968-2018) – życiorys

Dnia 5 stycznia, w wigilię Uroczystości Objawienia Pańskiego, odszedł do Pana o. Dariusz Dembkowski, członek Kenijskiej Kustodii św. Franciszka z Asyżu, przynależącej do Gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów).

Ojciec Dariusz Dembkowski, syn Józefa i Jadwigi zd. Goryszewska, urodził się 21 listopada 1968 roku w Nowym Mieście Lubawskim. W latach 1983-1986 był uczniem w Niższym Seminarium Duchownym Ojców Oblatów w Markowicach, a następnie Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. W 1988 r. idąc za głosem powołania swoje kroki skierował do Zakonu Franciszkanów Prowincji Gdańskiej. Roczny nowicjat odbył w Smardzewicach, który zakończył złożeniem pierwszych ślubów zakonnych 8 września 1989 r. Następnie podjął studia filozoficzne i teologiczne w WSD Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Po drugim roku teologii, w 1993 r. zdecydował się na wyjazd do Kenii. Po rocznej nauce języka, w 1994 r. rozpoczął dalsze studia teologiczne w Nairobi na Tangaza Univeristy College.  W tym samym roku 12 czerwca złożył profesję wieczystą w Ruiri. Po ukończeniu studiów 18 maja 1997 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Gnieźnie. Po święceniach w latach 1997-2004 pracował w Ruiri w klasztorze św. Maksymiliana M. Kolbego. Przez pierwszy rok był wikariuszem parafii a następnie proboszczem. Od 2004 r. do 2006 r. pracował w domu formacyjnym w Nairobi (św. Bonaventury) jako ekonom seminarium i wikariusz nowej parafii na South C w Nairobi. W latach 2006-2008 był pierwszym kustoszem Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Subukia. Na przełomie 2008/9 miał rok szabatowy, który po części spędził w Polsce a po części w Asyżu. Po powrocie w latach 2009-2011 był wikariuszem parafii w Limuru. Następnie na rok wrócił do klasztoru w Ruiri, gdzie był proboszczem.

Po 19-letniej pracy w Kenii, o. Dariusz w 2012 r. rozpoczął swoją posługę w Kanadzie. Od 1 października 2012 r. – otrzymał obediencję do klasztoru Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu, gdzie został mianowany wikariuszem parafii. Wkrótce potem został mianowany również rektorem Ośrodka Wypoczynkowego na Kaszubach. W 2015 r. na Kapitule kustodialnej przyjął urząd Asystenta Kustosza, a także został mianowany rektorem Misji Św. Wojciecha i Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W lipcu 2015 r. ponownie został mianowany rektorem Ośrodka Wypoczynkowego na Kaszubach i członkiem Komisji do Opracowania Statutów Kustodii. 24 września 2015 r. postanowiono, że O. Dariusz Dembkowski, u którego 13 maja 2015 zdiagnozowano chorobę nowotworową, na czas swej choroby i rekonwalescencji pozostanie w klasztorze przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. 1 września 2016 r. został wikariuszem parafii Świętego Michała Archanioła i Świętego Antoniego i piastował tę posługę do lipca 2017 r., kiedy to zdecydowano przenieść o. Dariusza do Polski, aby tam kontynuował dalsze leczenie. Od sierpnia 2017 r. o. Dariusz przebywał pod troskliwą opieką Braci z Domu Pojednania i Spotkań św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku.

O. Dariusz był radosny, życzliwy, gotowy do pomocy, budował braterską atmosferę wśród braci. Był też bardzo lubiany przez ludzi, którym posługiwał. Chętnie głosił prostym i zrozumiałym językiem Słowo Boże, które docierało do serc słuchaczy. Z cierpliwością znosił swoje cierpienie.

W dniu 11 stycznia 2018 roku (czwartek), o godzinie 11:00, w kościele Franciszkanów pw. Świętej Trójcy przy ul. Świętej Trójcy 4 w Gdańsku sprawowana była Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył J. E. Ks. Bp Zbigniew Zieliński. Słowo Boże wygłosił Ojciec Prowincjał Jan Maciejowski. Ceremonii pogrzebowej na Cmentarzu Łostowickim przewodniczył J. E. Ks. Bp Zbigniew Zieliński.

Za zmarłego śp. o. Dariusza Dembkowskiego, każdy kapłan Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego, zobowiązany jest odprawić jedną Mszę św., a brat zakonny ofiarować swój udział we Mszy św. Imię i nazwisko Zmarłego należy wpisać do Księgi Zmarłych.

o. Grzegorz M. Kordek – Sekretarz Prowincji

Przejdź do góry strony