Uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana

14 sierpnia 2018 | autor: Administrator
Uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana
Franciszkański świat
0

W byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Podczas Mszy świętej przy bloku 11 został odczytany Dekret Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha, ustanawiający św. Maksymiliana patronem Ziemi Oświęcimskiej. Odczytał go o. Piotr Cuber, franciszkanin z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W homilii, skierowanej do zgromadzonych wiernych, abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do jednego z najbardziej znanych zdań św. Maksymiliana „Nienawiść nie jest siłą twórczą, siłą twórczą jest miłość.

Za ustanowienie św. Maksymiliana patronem Ziemi Oświęcimskiej dziękował strosta oświęcimski – Zbigniew Starzec.

Święty Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem, założycielem Niepokalanowa – największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej; założycielem „Rycerstwa Niepokalanej” oraz Radia Niepokalanów. Zginął w Auschwitz 14 sierpnia 1941 r.

Jest patronem: elektryków, energetyków, elektroników, Honorowych Dawców Krwi, rodzin, uzależnionych od narkotyków, dziennikarzy, osób więzionych, ruchu pro-life, krótkofalowców oraz Ziemi Oświęcismskiej.

za: Radio Niepokalanów


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

%d bloggers like this: