Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Sympozjum o polskich misjonarzach w Japonii

Utworzono: 14-10-2018
W Tokio odbyło się sympozjum o działalności polskich misjonarzy w Japonii „Polscy misjonarze przyczynili się do ewangelizacji, rozwoju edukacji, wydawania publikacji oraz budowy systemu opieki społecznej w Japonii” – powiedziała organizatorka sympozjum dr Iwona Merklejn z uniwersytetu Aoyama w Tokio. W sympozjum udział wzięli misjonarze i misjonarki oraz osoby zajmujące się dokumentowaniem działalnosci polskich misjonarzy w Japonii.

Ojciec Jan Bury mówił o salezjańskich ośrodkach edukacji i wspominał dzień święceń kapłańskich w lutym 1981 r., podczas których jako jeden z 15 księży, wyświęcony został w Nagasaki przez Papieża Jana Pawła II. Mieszkająca w Japonii dziennikarka przypomniała wizytę Ojca Świętego, który przybył do Japonii 37 lat temu jako pielgrzym pokoju i odwiedził Tokio, Hiroshimę oraz Nagasaki. W ciągu czterodniowego pobytu wygłosił po japońsku 13 homilii i przesłań m.in. do osób duchownych, młodzieży, naukowców, dziennikarzy i dyplomatów.

Głównym celem wizyty polskiego Papieża była chęć zobaczenia wyników misyjnej pracy o. Maksymiliana Marii Kolbego, który tuż po przybyciu do Japonii w 1930 r. rozpoczął wydawanie publikowanego do dziś Rycerza Niepokalanej. Rok po przybyciu do Nagasaki o. Kolbe założył klasztor franciszkanów konwentualnych, które prowadzi obecnie wydawnictwo oraz przedszkola i liceum. Podczas pielgrzymki pokoju Jan Paweł II porównał śmierć o. Maksymilana do męczeńskiej śmierci tysięcy japońskich katolików, którzy cierpieli dla ewangelicznej sprawiedliwości i oddawali życie dając świadectwo nauki Jezusa.

O działalności o. Mieczysława Marii Mirochny, który przybył do Japonii z o. Kolbe i założył zgromadzenie franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej, mówiły s. Kazimiera Szaniecka i s. Dorota Drozdowska, wicegeneralna zgromadzenia, które posiada przedstawicielstwa w Polsce. Siostry założyły w Nagasaki osrodek opieki nad ludźmi niepełnosprawnymi.

S. Agnieszka Bujnowicz reprezentowała zgromadzenie Sióstr Opatrznosci Bożej, jedyne działające w Japonii zgromadzenie założone przez polską siostrę, Antoninę Mirską. Siostry prowadzą przedszkola i lekcje katechezy dla dzieci japońskich oraz polonii.

O ewangelizacji przez naukę Biblii i szerzeniu modlitwy różańcowej mówił dominikanin. O. Paweł Janociński, duszpasterz japońskiej polonii.
Publicysta Jin Ishitobi, autor publikacji o br. Zenonie Żebrowskim, przybyłym do Nagasaki z o. Kolbe, mówił o społecznym znaczeniu działalności polskiego franciszkanina, który po wojnie ratował z biedy najbardziej potrzebujących i położył podwaliny pod rozwój opieki społecznej w Japonii.

Na sympozjum zaprezentowany został film „Brat Zenon, miłość, która nie zna granic”. Jego producent Shigeki Chiba zrobił też film o o. Maksymilianie Kolbe i nakręcił relację z japońskiej pielgrzymki Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki wsparciu Insytutu Polskiego w Tokio i było pierwszym sympozjum prezentującym dorobek polskich misjonarzy w Japonii.

za: vaticannews.va/Dorota Hałasa

Przejdź do góry strony