Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Dobry Panie, rozjaśnij ciemności mojego serca…

Data: 10-03-2019

Rekolekcje franciszkańskie

Dobry Panie, rozjaśnij ciemności mojego serca…
5-7 kwietnia 2019 roku

Dom Pojednania i Spotkań św. Maksymiliana M. Kolbego
ul. Świętej Trójcy 4, Gdańsk

Młody Francesco z Asyżu, syn bogatego kupca, ulubieniec asyskiej młodzieży, marzący o sławie rycerza, po ciężkim doświadczeniu więzienia i choroby zadaje sobie pytanie o sens życia. Co ze sobą zrobić? Co wybrać? Czemu się poświęcić? W zasadzie nic mu nie brakowało, a wciąż czuł, że nie żyje pełnią życia… Aby znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź na nurtujące pytania szuka miejsc ustronnych. Jednym z nich stała się ruina malutkiego kościółka San Damiano. W kościele tym, nad ołtarzem był umieszczony Krzyż-ikona, dziś nazywany Krzyżem Franciszkańskim. Franciszek zadając Jezusowi pytanie (pewnie wielokrotnie!), o to, co ma ze sobą zrobić, miał właśnie z tego Krzyża usłyszeć: Franciszku! Idź i napraw Mój Kościół, który jak widzisz leży w ruinie! Nie wiemy, czy takiej odpowiedzi spodziewał się Franciszek. Pewnie nie. Ale zrobił tak, jak mu powiedział Jezus. Odbudowując San Damiano stopniowo odbudował Kościół w sobie, a potem odnawiał ten powszechny…

Pytania nurtujące Franciszka nie są nam obce. Brak jasnej na nie odpowiedzi często wręcz paraliżuje całe nasze życie…

Propozycja rekolekcji jest prostym zaproszeniem do spojrzenia na tajemnicę własnych wewnętrznych zmagań oczyma wiary w obecności ikony – ikony z San Damiano. Zaproszeniem do modlitwy, kontemplacji i adoracji ikony, tak aby usłyszeć głos Pana. Wiemy czego oczekują od nas inni (często słyszymy różne porady dotyczące naszego życia…), ale czy na pewno wiemy czego oczekuje od nas Pan? W Wielkim Poście ikona Ukrzyżowanego może być w tym szczególną pomocą….

CELE REKOLEKCJI:

Główne:

– próba głębszego spojrzenia na historię swojego życia oczyma wiary;
– próba rozpoznania i zobaczenia, na przykładzie Św. Franciszka z Asyżu, osobistych szczególnych oczekiwań, napięć, porażek i kryzysów;
– próba odnalezienia obecności i działania Boga w miejscach osobistego szczególnego zmagania;
– próba dostrzeżenia i nazwania własnych ucieczek;
– umiejętność usłyszenia Boga, który do nas mówi;
– odczytanie w nowy sposób swojego miejsca w Kościele;
– pogłębienie modlitwy kontemplacyjnej i adoracji zwłaszcza w obecności ikon;
– pomoc w rozeznawaniu drogi powołania (już wypełnianego lub jeszcze nie odkrytego).

Pośrednie:

– poznanie podstaw teologii ikony – malarstwa zbawiającego;
– poznanie historii wyobrażeń Ukrzyżowanego Pana;
– pogłębienie znajomości i zażyłości z jednym z najbardziej niezwykłych świętych – Św. Franciszkiem z Asyżu, który kontemplując ikonę Ukrzyżowanego sam stał się Jego wierną ikoną.

Prowadzi: o. dr Tomasz Jank OFM Conv – franciszkanin, rektor Kościoła Św. Trójcy w Gdańsku, duszpasterz, artysta – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor licznych publikacji m.in. na temat ikony krzyża z San Damiano.

Szczegóły i zapisy na stronie: www.rekolekcjefranciszkanskie.pl

Przejdź do góry strony