Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Wykłady z historii sztuki w Gdańsku

Utworzono: 10-05-2019

W ramach zajęć z historii sztuki, klerycy kursów I i II w poniedziałek wyjechali do Gdańska. Wykłady odbywały się we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy, kaplicy św. Anny i gdańskim Muzeum Narodowym. Zorganizował je o. dr Tomasz Jank – gwardian klasztoru w Gdańsku.

Zajęcia składały się z serii spotkań z ekspertami, a zarazem pasjonatami konserwacji zabytków. I tak bracia mogli dowiedzieć się jak należy dbać o drewniane i kamienne elementy kościoła, jak je czyścić, konserwować, czego należy unikać. Jedne z pierwszych zajęć, które odbyły się w gdańskim Muzeum Narodowym (byłym późnogotyckim klasztorze franciszkańskim), poświęcone były arcydziełu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny.”

Główną część zajęć poświęcono historii i budowie wielkich, pięknych, manierystyczno-barokowych organów w kościele – unikalny instrument na skalę światową, przy odbudowie których w przeciągu 11 lat, na różnych etapach pracy łącznie zaangażowanych było ponad 200 osób. Bracia mogli przysłuchać się ich brzmieniu i barwom, podziwiając grę wybitnego gdańskiego organisty zaangażowanego w projekt odbudowy wyjątkowego instrumentu.

Wykłady zwieńczyło spotkanie z Inspektorem Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego dotyczące prawnych rozporządzeń na temat ochrony i konserwacji zabytków. Pobyt w gdańskim klasztorze zakończyły Nieszpory w prezbiterium kościoła pw. Świętej Trójcy.

Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów

Przejdź do góry strony