7 czerwca wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto

4 czerwca 2019 | autor: Administrator
7 czerwca wspomnienie liturgiczne Męczenników z Pariacoto
Franciszkański świat
0

Bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani przez bojówkarzy z terrorystycznej organizacji „Świetlisty Szlak” 9 sierpnia 1991 r. w Peru. Pracowali tam w Pariacoto, a ich parafia obejmowała około 70 wiosek i osad rozsianych w Andach. 7 czerwca obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. Męczenników z Pariacoto.

Cofnijmy się do roku 1986. 7 czerwca w tym właśnie roku we franciszkańskim kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu bł. Zbigniew Strzałkowski przyjął święcenia prezbiteratu, a bł. Michał Tomaszek – diakonatu. W historii zakonu było to wydarzenie wyjątkowe – najczęściej bowiem święcenia diakonatu i prezbiteratu odbywają się w innym czasie. W 1986 r. przypadała 750- rocznica przybycia franciszkanów do Polski, do Wrocławia, dlatego święcenia miały miejsce tam właśnie i w jednym czasie.

Gotowi na misje

Pariacoto położone jest w Peru, wiele kilometrów od Łękawicy k. Żywca, gdzie wychował się bł. Michał Tomaszek i od Zawady k. Tarnowa, gdzie dorastał bł. Zbigniew Strzałkowski.

Bł. Michał urodził się w Łękawicy 23 września 1960 r. Gdy miał 9 lat, zmarł jego tata. Michał miał brata bliźniaka i dwie siostry. Od wczesnych lat był ministrantem, ukochał też Matkę Bożą z pobliskiego Rychwałdu. Po ukończeniu podstawówki, wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów w Legnicy. Miłość do Maryi towarzyszyła mu przez całe życie. Figurę Niepokalanej miał także swoim pokoju w Pariacoto, a dzień często kończył odmawiając różaniec.

Bł. Zbigniew urodził się w Tarnowie 3 lipca 1958 r. Miał dwóch starszych braci. W Zawadzie jego rodzice i dziadkowie mieli gospodarstwo rolne. Jeden z braci – Bogdan ‑ tak wspomina czas wspólnego dorastania: Byliśmy od najmłodszych lat przyzwyczajeni, że trzeba było w domu posprzątać, pozamiatać podwórko, w sobotę zawsze było czyszczenie butów, przygotowanie się do kościoła.

Bł. Zbigniew także był ministrantem, a po maturze podjął pracę zawodową w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Tarnowie (POM). Po roku zdecydował, że chce wstąpić do zakonu franciszkanów konwentualnych. Zdaniem rodziny wpływ na tę decyzje mogła mieć postać św. Maksymiliana Marii Kolbe.

W czasie formacji w nowicjacie w Smardzewicach bł. Zbigniew spotkał się z o. Jarosławem Wysoczańskim. Michał rozpoczął nowicjat rok później. Wszyscy trzej studiowali potem w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie, a bł. Michał był tam oficjalnym fotografem wspólnoty seminaryjnej. Dzięki jego pasji fotograficznej mamy dziś wiele zdjęć z czasów tworzenia misji w Pariacoto. Zdjęcia te wysyłał współbraciom i rodzinie.

Wszyscy trzej franciszkanie prosili władze zakonne o możliwość wyjazdu na misje. Ojcowie Zbigniew i Jarosław wyjechali do Peru w 1988 r., a bł. Michał dołączył do nich rok później.

W dalekim Peru

Franciszkanie przybyli do Peru na zaproszenie biskupa diecezji Chimbote – Luisa Bambarena. W 1970 r. ogromne trzęsienie zniszczyło wiele peruwiańskich miast i wsi. Dotknęło także Pariacoto, w którym mieli pracować. Miasteczko Potrzeby były ogromne. Parafia w Pariacoto istnieje do dziś i obejmuje liczne górskie wioski rozsiane na wysokości od 600 do 4000 m n.p.m. Do wielu z nich można było dotrzeć tylko na koniu lub na piechotę.

Praca franciszkanów obejmowała wiele aspektów życia mieszkańców. Ojcowie nie tylko odprawiali Msze św. w parafialnym kościele, wyjeżdżali z posługą kapłańską do kaplic położonych w górskich miejscowościach, animowali dzieci i młodzież, ale też prowadzili kursy dla dorosłych katechistów, pomagali w czasie suszy i epidemii cholery. O. Jarosław został przełożonym, dopowiedzianym za tworzącą się wspólnotę, do której dość szybko zaczęli zgłaszać się postulanci. O. Michał pracował z dziećmi i młodzieżą, grał na gitarze, prowadził scholę, wyjeżdżał z młodymi na wycieczki. Bł. Zbigniew odwiedzał chorych, także w rozsianych po górach wioskach – stąd nazywano go „doktorkiem” ‑ opatrywał rany, parafialną terenówką zawoził do szpitala. Przy jego łóżku zawsze stała torba pierwszej pomocy.

Godzina męczeństwa

W piątek 9 sierpnia 1991 r. wieczorem o. Michał wrócił wraz z młodzieżą z wycieczki do Huaraz. Zdążyli na Mszę św., do której
już przygotowywał się o. Zbigniew. Przełożonego, o. Jarosława nie było wtedy w klasztorze. W maju wyjechał na urlop do Polski na ślub siostry. Pierwotnie to o. Zbigniew miał być na urlopie, ale ojcowie, z uwagi na uroczystości rodzinne, zamienili się i pojechał o. Jarosław.

W miasteczku już od południa byli obecni bojówkarze z terrorystycznej organizacji komunistycznej Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso). Terroryści najpierw wtargnęli do domu Justino Maza, wójta Pariacoto, którego związali i wrzucili do auta. Potem uprowadzili franciszkanów. Świadkiem tych wydarzeń jest żyjąca do dziś s. Berta Hernandez ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Siostry z tego zgromadzenia od początku pomagały franciszkanom w pracy duszpasterskiej.

Siostra Berta wślizgnęła się do furgonetki, którą terroryści wywieźli misjonarzy. Przed mostkiem nad rzeką terroryści kazali jej wysiąść z samochodu. Most spalili i pojechali dalej w kierunku Pueblo Viejo. Tam, nocą, w pobliżu cmentarza zastrzelili misjonarzy i wójta. Na plecach bł. Zbigniewa zostawili karton z napisem: „Tak giną lizusy imperializmu. Niech żyje EPG” (EPG ‑ Powstańcza Amia Ludowa, komórka Świetlistego Szlaku).

5 grudnia 2015 r. podczas Mszy św. w Chimbote o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski i ks. Alessandro Dordi (zamordowany w Peru kilka dni po śmierci misjonarzy franciszkańskich) zostali beatyfikowani.

Oni tutaj są…– tak brzmią słowa refrenu pieśni napisanej z okazji beatyfikacji bł. Męczenników z Pariacoto. Słowa te potwierdzają napływające do Biura Promocji Kultu świadectwa o łaskach wyproszonych za ich wstawiennictwem.

Anna Dąbrowska, Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto

 

Materiały do pobrania:

– Teksty liturgiczne na wspomnienie Męczenników z Pariacoto – pobierz
– Plakat na wspomnienie Męczenników z Pariacoto – pobierz

 


Jeśli chcesz podzielić się świadectwem łask otrzymanych za wstawiennictwem bł. Męczenników z Pariacoto albo szukasz informacji o nich – skontaktuj się z nami: 

Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego
Hetmana Żółkiewskiego 14
31-537 Kraków
tel. 12 42 86 111

www.meczennicy.franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*