DUISBURG

Minoritenkloster

Flottenstr. 12

47139 Duisburg

Email: kath.gem.lau@t-online.de

Tel: 0049.203.466061

Fax: 0049.203.578156

klasztor franciszkanow w Duisburg-Beeck

kościół św. Wawrzyńca (St. Laurentius) w Duisburg-Beeck

W Duisburgu franciszkanie obecni byli już w XIII wieku, ówczesny klasztor naszych braci lokowany był wówczas w pobliżu Ratusza miejskiego, o czym świadczy do dziś istniejąca nazwa ulicy Bruederstrasse.

Po wielu wiekach przerwy zakon powrócił do Duisburga, erygując nasz klasztor 23 marca 1978 roku. Jest to więc najstarsze miejsce pracy franciszkanów polskich na terenie Niemiec.

Przyklasztorny kościół św. Wawrzyńca (St. Laurentius), wybudowany w 1906 roku, połączony jest z dawną plebanią (obecnie klasztorem) oraz dużym domem parafialnym. Od 2002 franciszkanie prowincji gdańskiej przejęli opiekę duszpasterską nad kościołem parafialnym w dzielnicy Beeckerwerth. Tamtejsza parafia św. Antoniego, w wyniku reformy administracyjnej Diecezji Essen, przestała istnieć. Kościół funkcjonował jako filia parafii Wawrzyńca, aż do swojego zamknięcia w dniu 31 grudnia 2006. Od 2007 roku franciszkanie duszpasterzują również w dwóch kolejnych kościołach: Braci Ewaldi (w dzielnicy Laar) oraz św. Maksymiliana (w porcie Ruhrort). Wszystkie te kościoły należą do nowoutworzonej parafii św. Michała (Duisburg-Meiderich), tworząc dwie niezależne wspólnoty, na czele których stoją franciszkanie jako „pastorzy” wspolnot.

Przełożonym wspólnoty w Duisburgu jest o. Mariusz Gruszfeld.

kościół St. Laurentius (Duisburg-Beeck)

kościółl St. Ewaldi (Duisburg-Laar)

kościółl St. Ewaldi (Duisburg-Laar)

klasztor w Duisburgu

kościół St. Maximilian (Duisburg-Ruhrort)

kościół St. Maximilian (Duisburg-Ruhrort)