Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kenia: Śluby wieczyste franciszkanów

Utworzono: 18-09-2008
Od kilku lat studiują w seminarium franciszkańskim w Krakowie. 14 września, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, złożyli wieczyste śluby, wiążąc się na całe życie z zakonem franciszkanów.
Mowa o trzech młodych zakonnikach, którzy należą do kenijskiej Kustodii św. Franciszka z Asyżu, założonej w 1984 roku przez franciszkanów z Polski. Bracia: Raymond Ogutu, Ayub Mwenda oraz Hilary Raduk – śluby posłuszeństwa, życia w ubóstwie i w czystości złożyli na ręce kustosza prowincjalnego o. Tadeusza Brzozowskiego OFMConv w miejscowości Ruiri, pierwszej franciszkańskiej misji w Kenii.  

 

„W homilii o. Brzozowski zwrócił uwagę na wielką odwagę braci składających wieczyste śluby zakonne, mówił o blaskach i o trudnych chwilach w życiu zakonnym. Wskazał na krzyż, w który franciszkanie mają się w sposób szczególny wpatrywać. Zapewnił swoich współbraci, że życie według ślubów zakonnych doprowadzi ich w konsekwencji do życia wiecznego” – relacjonuje bezpośredni uczestnik wydarzeń, Polak br. Wojciech Ulman OFMConv. 

 

 

 

 

 

Uroczystość zgromadziła wielu franciszkanów z Kenii i Tanzanii, oraz rodziny i przyjaciół neoprofesów (braci, którzy złożyli profesję, czyli śluby zakonne). Nie zabrakło tradycyjnych śpiewów i tańców, poprzez które rdzenni mieszkańcy Afryki wyrażają swoją religijność. Na zakończenie kustosz prowincjalny odczytał list, jaki wystosował z tej okazji przełożony gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Kolbego o. Adam Kalinowski OFMConv. 

Bracia Raymond, Ayub, Hilary już za dwa tygodnie rozpoczną kolejny rok akademicki i formacyjny w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów im. św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

 

Franciszkanie przybyli do Afryki w 1930 roku. Pierwsza misja powstała w Zambii, założyli ją Włosi i Amerykanie. W 1976 roku franciszkanie z Włoch i Stanów Zjednoczonych przybyli do Ghany. W 1984 roku polscy franciszkanie z warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej założyli pierwszą misję w Kenii (Afryka wschodnia). W 1986 roku opiekę nad misją w Kenii objęła gdańska Prowincja św. Maksymiliana Kolbego. Kapituła prowincjalna w Gdańsku w 2004 roku podniosła misję w Kenii do rangi kustodii prowincjalnej. 

W ciągu ponad dwudziestoletniej obecności franciszkanów na ziemi kenijskiej do zakonu wstąpiło wielu rdzennych mieszkańców. Obecnie franciszkanie są obecni w trzech diecezjach: Nairobi, Meru oraz Nakuru. Ich klasztory znajdują się w Nairobi, Limuru, Ruiri i Subukia.

Warto wspomnieć, że prowincja warszawska w 1988 roku otworzyła nowe placówki w sąsiadującej z Kenią Tanzanii. Trzecia z polskich prowincji franciszkańskich – krakowska (św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię) – w 2001 roku otworzyła misję w Ugandzie. Najmłodszymi misjami franciszkanów w Afryce jest misja w Burkina Faso, założona przez włoską prowincję Abruzzo, z pomocą personalną prowincji warszawskiej oraz Malawi – otwarta w tym roku przez zambijską prowicję franciszkanów. Na Czarnym Lądzie pracuje obecnie blisko 200 franciszkanów, z czego w Kenii ponad 40.

wp / wu
za: www.franciszkanie.pl
zdjęcia: br. W. Ulman OFMConv 

Przejdź do góry strony