Transitus 2008

6 października 2008 | autor: o. Admin

       Wszystkie wspólnoty franciszkańskie na całym świecie tego dnia wspominają błogosławioną śmierć Ojca Naszego Franciszka. Biedaczyna z Asyżu odszedł do domu Boga Ojca 3 października 1226 roku. Każdego roku wieczorem w kościołach franciszkańskich odprawiane jest nabożeństwo Transitus, które upamiętnia śmierć św. Franciszka.

       Tego dnia, a raczej wieczoru, kościoły pogrążone są w mroku, wszyscy zaś uczestniczący w nabożeństwie trzymają zapalone świece. Słucha się słów św. Franciszka, a także opisu jego śmierci. Tego dnia śpiewa się także franciszkańskie pieśni.

       Oprócz elementów zewnętrznych, widzialnych, 3 października ma też głęboki wymiar wewnętrzny, bowiem z jednej strony skłania do dziękczynienia za Franciszka, naszego patrona, ale także przypomina, że śmierć nie jest kresem istnienia człowieka, ale przejściem właśnie, owym tajemniczym transitus, pomostem, który łączy nasze życie na ziemi z tym, które czeka nas w przyszłości. 

       Piękne nabożeństwo gromadzi w naszych kościołach wielu wiernych, którzy pragną niejako towarzyszyć Franciszkowi, brać udział w jego przejściu.

       Warto przypomnieć, że tego dnia braci franciszkanów obowiązuje post ścisły.

       Oto kilka zdjęć z nabożeństwa w naszych kościołach.

 

Kwidzyn

Kwidzyn

 

 

Kwidzyn

Kwidzyn

 

Dobra Szczecińska

Dobra Szczecińska

 

Elbląg

Elbląg

 

Elbląg

Elbląg

 

Kenia

Kenia

Kenia

Kenia

 

Werdohl (Niemcy)

Werdohl (Niemcy)

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: