Ekwador: święcenia diakonatu

24 października 2008 | autor: Bracia z Ekwadoru

        Br. Vicente Carloman Tandazo Gallego 29 września otrzymał święcenia diakonatu w kościele św. Franciszka z Asyżu w Tulcán. Jest radością naszej Misji w Ekwadorze, że mamy już nie tylko pierwszego profesa wieczystego, ale także i diakona. Jest nim fraile Vicente, ktory praktycznie towarzyszy nam od początków naszej obeności w Ekwadorze. W lutym złożył śluby wieczyste i w niespełna pół roku potem otrzymał świecenia z rąk biskupa Tulcán, salezianina, monseñor Luis Antonio Sanchez Armijos. 

        Mieliśmy trochę kłópotu ze znalezieniem biskupa, poniewaz w tych misiącach i dniach udają się grupami ad limina apostolorum. Chcieliśmy, jak przystało zrobić to w siedzibie naszej Misji w Santo Domingo (już nie de los Colorados tylko de los Tsachilas, tak się zmieniło niedawno kiedy Santo Domingo stało się stolicą nowej prowincji w Ekwadorze). Tutaj rezyduje nasz brat Icek (jak na niego wołamy), tutaj także ma swego brata i wiele wskazywało na to, żeby go tu także wyświęcić, ale biskup nie mógł znaleźć czasu i proponował nam dopiero termin 8 grudnia, kiedy będzie święcił swoich kleryków na diakonów. Tymczasem Vicente już odbył wystarczająco długą drogę formacji, aby przedłużać dalej ją przedłużać, dlatego zdecydowaliśmy się poprosić biskupa Tulcán, bardzo nam życzliwego – przyjął on proponowany przez nas termin 29 września, w uroczystość świętych Archaniołów. 

        Na uroczystość zjechali się solidarnie wszyscy bracia Misji obecni aktualnie, a wiec z Shshushufindi gwadian Michał Paga z Mirkiem Dubielą, z Santo Domingo gwardian Mirek Karczewski z Markiem Szymańskim i ministrantem, który deklaruje się na kandydata do zakonu, delgat Maurycy już kilka dni wcieśniej udał się, aby przygotować uroczystość, no i domownicy w Tulcán, gwardian Eugeniusz Wetta ze Zbigniewem Braunem oraz dwaj bracia aktualnie przebywający w Tulcán, Franklin, który 6 października poleci na studia do Seraficum i Franco, który kończy postulat, aby w listopadzie udać się na nowicjat do Medelin w Kolumbii. Jedynie José pozostał w Santo Domingo, aby bronić klasztoru przed ewentualną inwazją… 🙂
        
        W przeddzień było referendum nad nową Konstytucją Ekwadoru i każdy pod groźbą kary musiał w nim uczestniczyć i to na dodatek w miejscu urodzenia czy stałego zameldowania. Vicente, który na szczęście ma zameldowanie w Santo Domingo, odbył tygodniowe rekolekcje w domu rekolekcyjnym Cavalis w miejscowości, która się ładnie nazywa Valle Hermoso (czyli piękna dolina, ok. 30 km od Santo Domingo), powrócił do klasztoru, zagłosował i już w niedzielę pod wieczór zjawił sie w Tulcán. Następnego dnia po obiedzie udaliśmy się do kaplicy zakonnej, aby po modlitwie w ciągu dnia przyjąć wymagane wyznanie wiary i zaprzysiężenie diakońskie. Uroczystość sama odbyła się w kościele św. Franciszka o godz. 19.oo. Obsługę liturgiczną ułatwili nam seminarzyści diecezjalni, jest ich w tej chwili 13, a liczbę podwyższyło ostatnio pięciu, w tym dwóch z Kolumbii. W każdym razie z ich pomocą liturgia wypadła pięknie, a czuwał nad nią sam rektor i nawet użyczył swego głosu do litanii do wszystkich świętych. 

        Monseñor Luis Antonio, który zawsze przemawia zasadniczo i sprawuje litugię zwarcie, tym razem w dłuższej nieco homilii nie tylko oparł się na tekstach, ale także wyjaśnił omówił funkcje diakońskie. W kościele, jako że był to poniedziałek, nie było za dużo wiernych, ale stali bywalcy, jak zawsze dopisali, przede wszystkim reprezentanci grup. No i po uroczystości, popodziękowaniu skierowanym przez delagata do Biskupa, w imieniu także Ministra Prowincjalnego i po gratulacjach dla nowego diakona, przy aplauzie dla obydwu ze strony wiernych, spontanicznie przybyła reprezentacja ze znacznym w czasie przemówieniem i ładnym dużym zawiniątkiem dla bohatera. No a po Mszy św. wyrwałem Icka z rąk wiernych (którzy ustawili się w kolejce z życzeniami) i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Biskupowi miejscowi bracia zaserwowli też świeżo uwędzonego pstrąga, inni bracia degustowali kiełbasę hand made przez o. Eugeniusza.

        Cieszymy się bardzo naszym pierwszym brtatem Ekwadorczykiem i Diakonem, gratulujemy mu i sobie. Z ciepłymi pozdrowieniami dla Ministra Prowincjalnego, Zarządu i wszystkich Braci. 

o. Maurycy Sulej

 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

2 Comments

  1. br. Mateusz says:

    Niech Pan Wam błogosławi!

  2. DAnuta says:

    Pokój i dobro! Serdecznie pozdrowienia od wspólnoty miejscowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy klasztorze OFMconv Dąbrowa Górnicza całym sercem i duszą cieszymy się z każdego powołania i dzięki Bogu mamy narzędzie przesyłania wiadomości o wstąpieniu do Zakonu Św.Franciszka młodzieży Ekwadoru niech Was Pan Bóg prowadzi i wspomaga wielu świętych braci franciszkanów i siostry franciszkanki z I , II i tzw III Zakonu proszę przy tej okazji o modlitwę za ś.p. zasłużonego dla zakonu byłego Misjonarza ojca Lutosława Henryka Pieprzyckiego i młodego Rycerza Niepokalanej brata zakonnego ś.p Adama z Gniezna za jego przyczyną łaczę się z wami w pokorze dziękując Niepokalanej za powołania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: