Elbląg: Wieczór listopadowy

6 listopada 2008 | autor: Klasztor Elbląg

        We wtorkowy, listopadowy wieczór w kościele św. Pawła odbyło się spotkanie z cyklu “Muzyka na górze”, połączone z wieczorem poetyckim. Całość złożyła się na spektakl słowno-muzyczny poświęcony tym, którzy odeszli, ale trwają w tym, co stworzyli

    Dla chrześcijan na całym świecie listopad jest miesiącem wspominania zmarłych. Ale nie tylko wspominania, ale także – czy raczej przede wszystkim – modlitwy za nich. W kościołach odprawiane są Msze św. gregoriańskie i nabożeństwa wypominkowe. Zmarłych wspominamy jednak nie tylko podczas liturgii.      

        W kościele franciszkanów wspominaliśmy zmarłych artystów i ludzi kultury, których ziemski szlak dobiegł już końca. W tych rozważaniach pomagała piękna muzyka organowa. Słuchaliśmy jej w wykonaniu Henryka Gwardaka, znanego nie tylko w naszym mieście muzyka, który przygotował zestaw utworów specjalnie na listopadowy wieczór. Muzyce towarzyszyła poezja, którą recytowała Irena Adamiak, aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka, którą dobrze znamy z “Wieczorów poezji u franciszkanów”. 

        Organy u św. Pawła “wyśpiewały” utwory słynnych kompozytorów (m.in. Bacha, Albinoniego, Regera i Boëllmanna), zaś artysta Henryk Gwardak otrzymał sowite brawa. Zresztą licznie zgromadzeni słuchacze oklaskiwali nie tylko muzykę. Wyraz swego uznania okazali szczególnie po fantastycznej interpretacji Sądu Ostatecznego z Ewangeli według św. Mateusza Ireny Adamiak.

        Na koniec artyści otrzymali kwiaty i ponowne długie oklaski. Podziękowania ze strony uczestników były także pięknym doowdem tego, że takie spotkania są potrzebne. 

        Prowadzący spektakl Jan Brzozecki zapowiedział już kolejne spotkanie, które u franciszkanów odbędzie się w grudniu, a którego gościem specjalnym będzie Joanna Konefał. Będzie to wieczór kolęd, w którym wezmą także udział osoby niepełnosprawne, które wystąpiły na “Wieczorze papieskim” 16 października tego roku.

Muzyka na górze
        O. Mateusz natomiast zadedykował spotkanie Wojtkowi Przybosiowi, aktorowi związanemu z naszym kościołem, który zmarł przed rokiem oraz Tacie Jolanty Tadli, który odszedł zaledwie kilka dni temu… Modlitwa za zmarłych była zwieńczeniem zadumy nad życiem i śmiercią.    

        Organizatorzy – elbląscy franciszkanie oraz Fundacja im. Mikołaja Kopernika – składają serdeczne podziękowania artystom – Irenie Adamiak oraz Henrykowi Gwardakowi za przyjęcie zaproszenia na wieczór listopadowy i za hojne dzielenie się swym talentem. Podziękowania należą się także kwiaciarni Inspiracje za podarowanie kwiatów.

        Na stronie parafii franciszkańskiej w Elblągu posłuchać można fragmentu koncertu.

        W najbliższym odcinku naszego parafialnego podkastu FRATER usłyszeć będzie można skrót wczorajszego wieczoru oraz wywiad z artystami. Poniżej zaś fragment koncertu organowego.

Henryk Gwardak
Henryk Gwardak
Irena Adamiak

Irena Adamiak

 

Henryk Gwardak
Henryk Gwardak


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: