Na metalofonach na chwałę Panu Bogu?!

12 stycznia 2009 | autor: Bracia z Koszalina

11 stycznia .2009r., w Niedzielę Chrztu Pańskiego, w naszym kościele w Koszalinie mieliśmy okazję gościć zespół muzyczny i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13. Uczniowie, pod opieką pana Andrzeja Chabzdy – nauczyciela sztuki i pani Elżbiety Szewczyk – katechetki, mieli możliwość grania i śpiewania na Mszy św. o godz. 11.30. A grali na ciekawych instrumentach o pięknej nazwie metalofony.

Metalofony to instrumenty muzyczne, w których dźwięk wydobywany jest poprzez uderzenie w strojoną płytkę wykonaną z metalu (najbardziej popularnym jest brąz ale płytki wykonuje się również z żelaza i miedzi). Oryginalnie pochodzą z Indonezji, gdzie wykorzystywane są jako melorytmiczna podstawa orkiestr Gamelan. Najbardziej znanymi met alofonami, w kulturze zachodniej, są wibrafon, dzwonki orkiestrowe (glockenspiel) i celesta.

„Był to nasz pierwszy występ poza szkołą. Oczywiście mieliśmy wielką tremę, ale myślę, że nam się udało. Śpiewali z nami wszyscy ludzie, a właśnie o to chodziło” – wyznał, Robert Bońkowski, jeden z ministrantów, który to podczas tej Eucharystii stanął po drugiej stronie ołtarza. To prawda, że Robert wraz ze swoimi koleżankami i kolegami ze szkoły przy instrumentach pięknie pobudzał wszystkich wiernych do czynnego uczestniczenia we Mszy Św.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy parafianie zostali zaproszeni na Przedstawienie Noworoczne i Jasełka, dnia 16 stycznia 2009 roku na godzinę 12.00, do Szkoły Podstawowej nr 13.

Robert Bońkowski na koniec wystąpienia wyraził, w imieniu całego zespołu, podziękowania: „Dziękujemy O. Proboszczowi za umożliwienie nam chwalenia Boga w ten sposób, dzięki temu, my dzieci z 13-tki, mogliśmy uroczyście zakończyć okres Bożego Narodzenia”.

Dzieciaki z Trzynastki grały nie tylko podczas Mszy Św., ale również kilka minut przed, jak i po jej zakończeniu. Zanim młodzi artyści rozebrali i uporządkowali swoje instrumenty, została zrobiona wspólna pamiątkowa fotografia.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: