I Warsztaty Liturgiczne

16 lutego 2009 | autor: Bracia z Koszalina

W dniach 13-15 lutego odbyły się w Koszalinie historyczne, bo pierwsze warsztaty diakonii liturgicznej Oazy Wielkiej Sychem. Dzięki gościnności miejscowej wspólnoty zakonnej dziesięciu uczestników mogło przeżywać ten czas w komfortowych warunkach.

Na warsztatach zajmowaliśmy się niezwykle istotnymi kwestiami dotyczącymi liturgii. Już w piątek wieczorem, po ‘powitalnej’ kolacji oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczęliśmy katechezą Ojca Tomasza Tęgowskiego o roli zgromadzenia liturgicznego w oparciu o Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Następnego dnia czekały na nas trzy kolejne wykłady – rano Ojciec Michał Sabatowski przedstawił nam Historię Liturgii, oczywiście w wersji skróconej, która zajmowała jedynie 16 stron 🙂 Kolejnym omawianym tematem była troska o piękno celebracji Eucharystycznej – razem z O. Tomaszem omawialiśmy, oczywiście w świetle dokumentów Kościoła, jak powinna być sprawowana Najświętsza Ofiara, aby była celebrowana jak najpiękniej i najpełniej. Wreszcie wieczorem tworzyliśmy ryt nabożeństwa Transitus, który w roku jubileuszowym 2009, ma zostać użyty we wszystkich naszych wspólnotach zakonnych. Do tego doszła jeszcze poranna katecheza Ojca Tomka i mogliśmy zbierać się do drogi do domów.

Osobiście uważam, że czas ten był doskonale spożytkowany. Można tylko żałować, że warsztaty nie były nieco dłuższe, ale jestem pełen nadziei, że kolejne, które się odbędą (a w to nie wątpię) będą dłuższe, choćby o 24 godziny 😉 Niezwykle cennym doświadczeniem w moich oczach jest współtworzenie rytu nabożeństwa upamiętniającego błogosławioną śmierć naszego Ojca Franciszka. Równie interesujące były również wszelkie wykłady i dyskusje dotyczące konkretnych postaw i czynności w liturgii, które mają zwracać uwagę wszystkich wiernych ku centrum życia chrześcijańskiego, a nie rozpraszać ich. Moim zdaniem znakomitym pomysłem było również przygotowanie krótkiej katechezy o historii liturgii. Poznając jej dzieje mogłem ją lepiej zrozumieć, co z całą pewnością zaowocuje w przyszłości. Możliwe również, że owocem tej katechezy było także pragnienie, które zrodziło się w naszej wspólnocie, aby uczestniczyć w Eucharystii wieczornej naszych braci ze wspólnoty Neokatechumenalnej. Poniekąd dzięki katechezie O. Michała zrozumiałem, jak wielkim bogactwem Kościoła jest różnorodność, która jednak w Duchu Świętym spaja nas w Jeden Święty, Powszechny i Apostolski Kościół.

Dodatkowym aspektem naszego spotkania, może nie do końca zamierzonym, było poznawanie charyzmatu franciszkańskiego. Mieszkając w pokojach dawnego junioratu wspólnie jadaliśmy posiłki, wspólnie modliliśmy się i wspólnie spędzaliśmy czas na rekreacji i przy porannej kawusi, co jest tak istotnym elementem życia zakonnego 🙂 Warsztaty te były więc spotkaniem grona liturgicznego Oazy Wielkiej Sychem, mającym na celu ubogacenie liturgii w naszych lokalnych wspólnotach oraz klasztorach, ale także głębszym poznawaniem Kościoła (poprzez ubogacającą Eucharystię we wspólnocie Neokatechumenalnej) a także przyglądaniem się życiu zakonnemu nieco bardziej od wewnątrz.

Uważam, iż spotkanie to było bardzo ubogacające dla każdego z uczestników. Jestem przekonany, że inicjatywa organizowania takich warsztatów cyklicznie powinna spotkać się z pozytywnym odbiorem wśród sychemitów, a także wszystkich, którym zależy na pięknie liturgii.

Grzegorz Talewski

animator liturgiczny z Gdyni


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

2 Comments

  1. Podpisuję się pod wrażeniami Grzegorza, gdyż sam uczestniczyłem w tychże warsztatach. Warto gromadzić grono ludzi, którym zależy na pieknie liturgii, aby nasze franciszkańskie parafie pokazywały innym, jak we właściwy sposób celebruje sie Najświętsza Ofiarę.

  2. Karol z Lęborka says:

    Dokładnie, uważam ten czas za bardo owocny… Juz z niecierpliwością czekam na następne warsztaty :):)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: