Koncert franciszkańskiego chóru

17 maja 2009 | autor: o. Admin

        Już 8 czerwca we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku odbędzie się niezwykły koncert. Wystąpi bowiem znany chór z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu oraz Orkiestra Miejska ze Lwowa. To niebywałe połączenie muzyczne rozpocznie obchody osiemsetlecia powstania Zakonu franciszkańskiego. Początek koncertu o godz. 19.oo.

       Słów kilka o chórze: Początki Capella Musicale sięgają czasów brata Juliana ze Spiry, który w roku 1230 otrzymał polecenie napisania oficjum rytmicznego na cześć św. Franciszka i który (najprawdopodobniej) był pierwszym mistrzem śpiewu

nowopowstałej bazyliki. W Średniowieczu Bazylika miała wielkie znaczenie jako centrum wykonywania i tworzenia muzyki sakralnej. W jej długiej historii znane nazwiska następują po sobie, a wśród nich brat Ruffino Bartolucci d’Assisi, który zaczął praktykować tzw. chór „uderzający” (battente) lub „połamany” (spezzato), brat Girolamo Deruta, autor „Transilvano” – pierwszego i najbardziej znanego dzieła o sztuce klawiatury muzycznej (1593), ojciec Alessandro Borrini czy ojciec Domenico Stella. Ci oraz wielu innych przyczynili się do oceny oraz produkcji muzycznej całkowicie strzeżonej w bibliotece w Sacro Convento (klasztorze w Asyżu). Działalność zespołu trwa nadal dzięki zaangażowaniu młodych śpiewaków działających przy współpracy różnorakich grup muzycznych z jasnym celem animowania liturgii, ale także z pragnieniem odkrywania na nowo muzyki, która nadała blasku tej słynnej bazylice asyskiej. Spośród szerokiego wachlarza działalności i koncertów zespołu, przeprowadzanych w całych Włoszech i poza granicami (Niemcy, Hiszpania, Malta), warto wymienić zwłaszcza zaproszenie ze Świętej Stolicy: chór został poproszony, by zaśpiewać w Bazylice św. Piotra w Rzymie, obecności Jana Pawła II, z okazji Jubileuszu Artystów; wspomnieć też trzeba o koncercie z okazji 750 lecia konsekracji Bazyliki św. Franciszka, który odbył się pod dyrekcją Keri-Lynn Wilson.
 
Obecnie zespołem kieruje ojciec Giuseppe Marino. Brat mniejszy konwentualny, studiował u profesorów: Wolfango Dalla Vecchia (organy) i Luigia Rossi Molinari (fortepian); uzyskał magisterium z zakresu chorału gregoriańskiego na Ambrozjańskim Instytucie Papieskim Muzyki Sakralnej w Mediolanie, gdzie studiował pod okiem L. Migliavacca, L. Molfino, A. Turco, V. Donella; ukończył liczne kursy doskonalenia praktyki chóralnej. Wśród jego utworów muzycznych poświęconych liturgii znajdują się Msze, motety, hymny i inne. Spośród utworów instrumentalnych wymienić można koncerty organowe, na fagot oraz koncert na sopran i orkiestrę zatytułowany „Koncert dla Maryji”; symfonię na instrumenty smyczkowe i perkusyjne oraz muzykę fortepianową. Jest autorem utworów orkiestrowych, wśród których znajdują się dwa oratoria „Antoni z Padwy” i „Stygmaty św. Franciszka”; kantaty „Samarytanka u studni”, „Zwiastowanie”, „Jakaż radość, gdy mi powiedziano”, „Krzew ognisty”; poematy symfoniczne „Wiara i rozum”, „Ubóstwo św. Franciszka” oraz wariacje na chór i orkiestrę na temat z filmu „Brat słońce, siostra księżyc”. Publikuje dla Edizioni Francescana e Carrara; nagrał płyty dla wielu wydawnictw.

  


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: