Taukersi nagrywają płytę

29 maja 2009 | autor: o. Admin

Franciszkański zespół Taukers z parafii św. Pawła w Elblągu rozpoczął nagrywanie nowej płyty, która w całości poświęcona będzie św. Franciszkowi.

– Płyta ukaże się w 800-letnią rocznicę ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka, a zatem w rocznicę powstania Zakonu franciszkańskiego – mówi o. Mateusz Stachowski OFM Conv, założyciel zespołu. – O nagraniu płyty o św. Franciszku myśleliśmy już wcześniej, jednak jubileusz Zakonu stał się dla nas szczególną motywacją.

Wszystkie piosenki są kompozycjami autorskimi. Słowa niektórych z nich zostały zaczerpnięte z pism czy modlitw św. Ojca Franciszka. To także sprawia, że płyta ta będzie na wskroś franciszkańska. Część utworów jest zupełnie nowa i powstała z myślą o płycie; inne zespół wykonuje już od kilku lat. – Śpiewamy też piosenki, które są niemal strasze od młodych muzyków występujących w zespole, choćby „Strach na wróble”, który powstał w roku 1994, kiedy skończyłem nowicjat – dodaje o. Mateusz.

W drugiej połowie maja zespół udał się do „Małego Studia” znajdującego się w podpoznańskim Puszczykowie. Studio prowadzi Robert Lica Friedrich, który też zajął się realizacją płyty, a także zagra w  kilku utworach na gitarze. Oprócz niego na płycie wystąpią: Tomek Krzyżyk Krzyżniak (perkusja) – Stróże Poranka, Armia; Tomasz Budzyński (śpiew) – Armia; Dominik Szeszo (saksofon) – Arka Noego; Mikołaj Pawlak (flet) – Arka Noego; Karol Nowacki (akordeon) – Arka Noego; Jakub Kikut Mańkowski (śpiew) – Pneuma; Jolanta Tadla – śpiewająca aktorka Teatru Dramatycznego w Elblągu. W kilku piosenkach zaśpiewają także dzieci z Arki Noego.

Zakończenie nagrywania płyty, noszącej roboczy tytuł „Franciszek”, zaplanowane jest na koniec czwerwca. Będzie ona gotowa na wrzesień tego roku.

Płyta zapowiada się niezwykle ciekawie; będzie raczej spokojna, nastrojowa, choć nie zabraknie też utworów dynamicznych, rockowych (Chwalcie Go! czy utwór instrumentalny 3X). Słowa mówią o powołaniu (San Damiano), uwielbieniu Boga (Chwalcie Go!), zaufaniu (Modlitwa zranionych dłoni, do której wideo można oglądać na youtube.com), pragnieniu słuchania Słowa Bożego (Zawołaj mnie), śmierci Biedaczyny z Asyżu (Umarłeś). Poprzez piosenki zespół chce także ukazywać św. Franciszka nie tylko jako świętego z obrazka, ale człowieka z krwi i kości, który – jak każdy z nas – miewał chwile trudne, cierpiał, czuł się samotny (Lament św. Franciszka, Wyznania św. Franciszka).

Na stronie zespołu można było śledzić codzienne relacje ze studia. Zobaczyć też można wiele zdjęć oraz film, który ukazuje powstawanie materiału.

– Chcieliśmy także i my dołożyć naszą „cegiełkę” do obchodów powstania franciszkańskiego charyzmatu – kończy o. Mateusz – i poprzez muzykę i śpiew podziękować Bogu za św. Ojca Franciszka.

—————————–

TAUKERS to zespół, który od 2005 roku działa przy franciszkańskiej parafii św. Pawła Apostoła w Elblągu. Zespół tworzą muzycy w większości wywodzący się ze Szkoły Muzycznej im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, a dziś studenci Akademii Muzycznych oraz śpiewająca młodzież i dzieci z parafii św. Pawła. Zespół założył i prowadzi do dnia dzisiejszego o. Mateusz Stachowski OFM Conv, który też jest autorem większości piosenek zespołu. Scholę parafialną prowadzi zaś od 2008 roku Agata Bukowska.

Taukersi grają i śpiewają żwawo i radośnie, ich muzyka zachęca do ruchu, do podskoków i tańca… Ale oprócz piosenek skocznych i dynamicznych zespół ma w repertuarze utwory spokojne, refleksyjne, skłaniające do zadumy i modlitwy. Szczególnie chętnie Taukersi śpiewają o św. Franciszku z Asyżu, ich duchowym patronie. I tak można powiedzieć, że zespół ma dwa oblicza – rockowe, dynamiczne i spokojne, akustyczne. W zależności od okazji i potrzeby muzycy zbierają się, by przez granie i śpiew chwalić Boga.

Strona zespołu: www.taukers.pl

Tomek Krzyżyk Krzyżniak

Tomek Krzyżyk Krzyżniak

Kuba Kasin

Kuba Kasin

Robert Lica Friedrich

Robert Lica Friedrich

Adam Lemańczyk

Adam Lemańczyk

o. Mateusz Stachowski

o. Mateusz Stachowski

Agata Bukowska

Agata Bukowska

Dominik Szeszo

Dominik Szeszo

o. Mateusz i dzieci z Arki Noego

o. Mateusz i dzieci z Arki Noego

O nagrywaniu płyty Taukersów napisali także:

ekai.pl

franciszkanie.pl

katolik.pl

relacja z nagrywania płyty na stronie franciszkańskiej parafii w Elblągu:

dzień 1 |  dzień 2 |  dzień 3 |  dzień 4


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Gość says:

    Płyta zapowiada się świetnie. Czekamy z niecierpliwoscią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: