Koncert na inaugurację Jubileuszu 800-lecia

16 czerwca 2009 | autor: o. Admin

Capella Musicale z Papieskiej Bazyliki Św. Franciszka w Asyżu i Orkiestra Miejska Leopolis ze Lwowa wspólnym koncertem zainaugurowała pomorski program obchodów Jubileuszu 800-lecia Zakonu Franciszkanów, nad którym honorowy patronat objął Generał Zakonu o. Marco Tasca z Rzymu. Zebraną publiczność w gotyckim Prezbiterium Kościoła Św. Trójcy w Gdańsku (08.06.2009) przywitał dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego a zarazem gwardian gdańskiego klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych o. Roman Zioła. Zebrał nas tu św. Franciszek. Spotykając się w tym nowo odrestaurowanym gotyckim zabytku, miejscu pierwszej franciszkańskiej świątyni w Gdańsku, uczcijmy ten jubileusz duchowym i zarazem artystycznym przeżyciem, dziękując Panu Bogu za 800 lat naszej obecności i zakonnej służby – powiedział dyrektor DMK.

Wypełniona po brzegi świątyni publiczność gromkimi brawami przywitała artystów z Włoch i Ukrainy. Na początku uroczystości o. Adam Kalinowski – prowincjał zakonu odebrał jubileuszowe życzenia i podziękowania od marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego i przewodniczącego pomorskiego sejmiku prof. Brunona Synaka. Do listu gratulacyjnego dołączone zostało wygrawerowane godło województwa z dedykacją.

Na program jubileuszowego koncertu złożyły się utwory XVIII i XIX w. autorstwa franciszkańskich zakonników w opracowaniu na chór i orkiestrę w aranżacji dyrygenta a zarazem dyrektora artystycznego Capella Musicale o. Giuseppe Magrino z Asyżu. Ostatnie zaś cztery wykonane utwory (Victimae Paschali Laudes, Salve Regina, Fratello Sole – sorella Luna i Santo e terribile) napisał sam o.Giuseppe. Blisko dwugodzinny koncert zakończył się dopiero po trzecim bisie publiczności. Należy podkreślić, że publiczność jak zawsze dopisała. W koncercie uczestniczyły zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Nie zabrakło też całych rodzin z dziećmi.

Artystom oraz zgromadzonym za przybycie podziękował rektor kościoła Świętej Trójcy o. Tomasz Jank. Cieszę się, że nasz “mały Asyż” mógł w progach gdańskiej świątyni gościć tak wspaniałych artystów z wielkiego Asyżu.

Nagrania koncertu dokonało Polskie Radio Gdańsk.
Organizatorzy złożyli podziękowania patronom medialnym: Echu Miasta, Gościowi Niedzielnemu, Radiu Plus, serwisom Franciszkanie.pl i Wrota Pomorza. Szczególnie podziękowano Radiu Gdańsk za dokumentację muzyczną i nagranie tego niecodziennego koncertu. Niezbędnego wsparcia udzielili także nasi partnerzy a zarazem dobroczyńcy – Gdański Archipelag Kultury – Scena Muzyczna i Drukarnia Kurier z Bytowa.

Zobacz wszystkie zdjęcia: galeria (pierwsza strona)

Strona Domu św. Maksymiliana

Zdjęcia: Anna Mucha


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: