Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Poznań: jubileuszowa Msza w rycie trydenckim

Utworzono: 20-06-2009

14 czerwca J.E. Ks. Bp Grzegorz Balcerek, Biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej odprawił pontyfikalną Mszę świętą w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Podczas Mszy św. bp Grzegorz Balcerek podziękował tradycjonalistom, że „nie ulegli pokusie pójścia drogę zerwania jedności z Ojcem Świętym”.

W czerwcu 1994 roku rozpoczęto w Poznaniu stałe celebrowanie liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Zgodę na sprawowanie takiej Mszy św. raz w miesiącu wydał ówczesny metropolita poznański, arcybiskup Jerzy Stroba jako pierwszy ordynariusz w Polsce.

Z okazji jubileuszu uroczystą Mszę św. pontyfikalną odprawił w kościele ojców franciszkanów pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Grzegorz Balcerek. Duchowny dziękował tradycjonalistom, że „nie ulegli pokusie pójścia drogę zerwania jedności z Ojcem Świętym”.

„Proszę byście w tej wierności i cierpliwości trwali, byście potrafili okazać wyrozumiałość dla decyzji naszych biskupów, którzy powołani są do odpowiedzialności za całą owczarnię Bożą i według najlepszych swoich intencji i sił służą Kościołowi, zawsze szukając jego dobra” – apelował biskup.

Przestrzegał też przed walką między zwolennikami dawnej i nowej liturgii katolickiej, gdyż „w sercu Kościoła jest wiele miejsca: i dla miłośników dawnych form, i dla nowych ruchów wyrosłych z tchnienia Ducha Świętego”.

„Trzeba z całą mocą powiedzieć tym, którzy odrzucają dawne formy, należące do tradycji Kościoła, że nie mają racji, że zubażają Kościół. Błędem jest dzielenie Kościoła na przedsoborowy i posoborowy, w takim sensie, by odrzucać to, co dawne i gloryfikować tylko to, co nowe” – dodał.

Hierarcha upominał, iż „nie wolno traktować Eucharystii, jakby była prywatną własnością księdza, czy jakiejś wspólnoty”, bo „liturgia nie może być nigdy polem osobistych eksperymentów, nie można jej odzierać ze świętości”.

„Tradycja to nie sztywne przywiązanie do tego, co było. Kochając to, czym żyje Kościół od wieków – a w pełni tę waszą miłość podzielam – nigdy nie pozwólcie, by ogarnął was duch przeciwny Duchowi Świętemu, duch wykluczania innych, duch wyższości nad innymi, krótko mówiąc – grzech pychy” – apelował bp Balcerek do zwolenników liturgii przedsoborowej.

We franciszkańskim kościele na Wzgórzu Przemysła – gdzie poznańscy tradycjonaliści gromadzą się obecnie na Mszy św. w dawnym rycie w każdą niedzielę – modliło się kilkuset sympatyków tradycji katolickiej. W czasie podniosłej liturgii śpiewano chorał gregoriański.

Nadzwyczajną formę rytu rzymskiego – jak nazywa się porządek Mszy sprawowany przez kapłana przodem do ołtarza i w języku łacińskim – zatwierdził w 1570 roku na Soborze Trydenckim papież Pius V. Niewielkie korekty wprowadził do niej dopiero w 1962 roku papież Jan XXIII.

Po reformie liturgicznej Kościoła katolickiego w 1969 roku, dawna Msza trydencka sprawowana była jedynie w niektórych miejscach. Celebrujący ją kapłan musiał jednak mieć na to zgodę miejscowego biskupa. 7 lipca 2007 roku papież Benedykt XVI wydał indult zezwalający na odprawianie Mszy w rycie przedsoborowym każdemu kapłanowi bez zgody ordynariusza.

Zwolennikiem przedsoborowej liturgii jest powołane przez arcybiskupa Marcela Lefebvre’a w 1970 roku Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Gdy w 1988 roku abp Lefebvre wyświęcił biskupów bez zgody Stolicy Apostolskiej, został obłożony ekskomuniką. 21 stycznia 2009 roku Benedykt XVI zdjął ekskomunikę, umożliwiając członkom Bractwa powrót do Kościoła rzymskokatolickiego.

Po ekskomunikowaniu abpa Lefebvre’a część kapłanów, pragnąca zachować jedność z papieżem, odłączyła się od Bractwa św. Piusa X i utworzyła Bractwo Kapłańskie św. Piotra. Z Bractwem św. Piotra identyfikują się właśnie poznańscy zwolennicy przedsoborowej liturgii.

Od kilku lat współorganizują oni kościelne obchody przypadającej w grudniu rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tuż przed północą z ich inicjatywy celebrowana jest w jednej z poznańskich świątyń Msza w rycie tradycyjnym, podczas której wykonywane jest „Requiem” – ostatnie dzieło napisane przez genialnego kompozytora.

za: ekai.pl

przeczytaj też pełen tekst homilii ks. bpa Grzegorza Balcerka

zdjęcia: Piotr Łysakowski

więcej zdjęć na: www.sanctus.pl

Przejdź do góry strony