Koncert Taukersów w Warszawie

17 sierpnia 2009 | autor: o. Admin

W minioną sobotę, 15 sierpnia 2009 r. nasz zespół wziął udział w imprezie „Polskie śpiewanie”, która odbyła się na Placu Teatralnym w Warszawie. Przed nami grał zespół „Forteca”, po nas zaś „Zajazd”. Koncert organizowany był przez „Gazetę Polską” w dniu, kiedy świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a także wspominamy „Cud nad Wisłą”.

Do tej pory „Polskie śpiewanie” miało charakter patriotyczny – śpiewano tradycyjne pieśni patriotyczne. O roku jednak organizatorzy zmienili nieco formułę i zapraszają zespoły grające ostrzejszą muzykę, by w ten sposób zachęcić także młodzież do śpiewania o Ojczyźnie (stąd obecność zespołu „Forteca”). Po raz pierwszy zaproszono także nas, zespół, który gra – jak się wyraził prowadzący Marcin Wolski, znany satyryk – rocka franciszkańskiego (choć sam na wesoło pytał czy istnieje taki rodzaj muzyki? Czy można mówić o heavy metalu benedyktynów albo hip-hopie cystersów…?).

Dla Taukersów koncert był cennym i ciekawym doświadczeniem, bo po raz pierwszy mieliśmy okazję zagrać w Warszawie, a przede wszystkim wypróbowaliśmy dość eksperymentalny skład. Oprócz stałych muzyków: Agata Bukowska (wokal), Adam Lemańczyk (klawisze), Kuba Kasin (bas) i o. Mateusz Stachowski (gitara, wokal) dołączyli do nas: Jola Tadla, śpiewająca aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu (wokal), która od kilku lat współpracuje z zespołem (pojawi się także na naszej płycie, którą nagrywamy), Kuba Mańkowski i Przemek Chłąd z metalowej Pneumy (odpowiednio: wokal + gitara i perkusja). Taka mieszanka, reprezentująca zupełnie inne muzyczne światy zagrała set składający się z utworów spokojnych (m.in. „Wyznania św. Franciszka” czy „Strach na wróble”) i ostrych („Piosenka Maryi”, „Świat Wygasa”). Zresztą dzięki takiemu składowi nasze utwory zabrzmiały inaczej niż zwykle (by wspomnieć tylko o podwójnej stopie w „San Damiano”… :).

Nasz występ w Warszawie był także okazją, by powiedzieć kilka słów o św. Franciszku, o znaku TAU czy o Jubileuszu zakonu franciszkańskiego. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie (szczególnie Anicie Czerwińskiej – pozdrowienia!!). Jeszcze raz chcemy podkreślić, że występ Taukersów nie był w żaden sposób atakiem/próbą kontestacji/zagłuszaniem koncertu Madonny; grając chcieliśmy dziękować Bogu za Maryję (prawdziwą Madonnę, jak podkreślał plakat) i ukazywać Tę, która jest „jak czyste powietrze, choć niewidoczna, to zawsze z nami” (z „Piosenki Maryi”, którą zagraliśmy na koncercie).

Więcej na www.taukers.pl

Zobacz film z koncertu (YouTube)

O koncercie czytaj także na:

wp.pl

niezalezna.pl

polityczni.pl

zdjęcia na wp.pl

zdjęcia na niezależna.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: