Gdańsk: Święta Trójca w ogniu!

27 września 2009 | autor: o. Admin

Prawie 10 tys. osób obejrzało artystyczny projekt pod nazwą “Holy Trinity on fire” (Trójca Święta w ogniu), u franciszkanów w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku.

Multimedialna projekcja światowej sławy artystów Chyry Hildy i Pio Diaza to pierwsza w Polsce prezentacja głośnego projektu pt. “City on fire” (Miasto w ogniu). W Gdańsku było to jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Kościół Świętej Trójcy po sześćdziesięciu czterech latach, jeszcze raz w sposób symboliczny stanął w płomieniach. Miejscem projekcji nie było przypadkowe, prezbiteriumkościoła franciszkanów zostało zbombardowane i całkowicie zniszczone na skutek działań wojennych w 1945 roku.

Wizualizacje płomieni na sklepieniach świątyni wyświetlane były z kilkunastu projektorów. Atmosferę potęgowały dźwięki skrzypiec i fortepianu.

Projekt “City on fire” zapoczątkował w 2005 roku duet artystyczny z Kopenhagi w odpowiedzi na ogrom zniszczeń, będących konsekwencją toczących się współcześnie wojen. Za pomocą projekcji multimedialnej artyści dokonują symbolicznego spalenia zabytków – miejsc ważnych dla rozwoju kultury zachodniej.

“City on fire” pokazano już w Kopenhadze, Arhus, Kijowie, Berlinie, Frankfurcie, a także w Seulu. Obecnie artyści przygotują się do monumentalnej projekcji na murach Koloseum w Rzymie.

Chyra Hilden (ur. 1972, Dania) zajmuje się fotografią i wideo, jej prace poruszają głównie problematykę psychologiczną i egzystencjalną. Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Swoje prace prezentowała w wielu muzeach i galeriach europejskich.

Pio Diaz (ur. 1974, Argentyna) jest założycielem New Exhibition Space w Kopenhadze. Jego twórczość skoncentrowana jest na sztuce politycznie i społecznie zaangażowanej, interweniującej w przestrzeń publiczną.

Gdańska edycja projektu przygotowywana była po opieką Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Instalację można było oglądać od 1 do 10 września.

“Holy Trinity on fire” był częścią gdańskiego Festiwal Solidarity of Arts. Ta, trwająca od 15 sierpnia impreza, odbywa się w Gdańsku po raz pierwszy. Festiwal zakończył się 20 września.

Julia Chróścicka

Więcej na www.franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: