Pokolenie 800-lecia

30 września 2009 | autor: o. Admin

25 września, przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej 14 kandydatów rozpoczęło rok próby w zakonie franciszkanów. Zostali przyjęci do nowicjatu przez prowincjałów z Gdańska (o. Adam Kalinowski) i Krakowa (o. Jarosław Zachariasz) – 9 braci prawnie należy do krakowskiej prowincji franciszkanów, trzech do gdańskiej, a dwóch do kustodii słowackiej).

Nowicjusze na początku obrzędu obłóczyn wyrazili pragnienie uczestniczenia w życiu rodziny franciszkańskiej, w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. „Prosimy was usilnie, abyście pomogli nam kroczyć na drodze pokuty, żyć według formy świętej Ewangelii, naśladować pokorę i ubóstwo Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyśmy posiadali Ducha Pańskiego i modlili się zawsze czystym sercem, oraz wzrastali w duchu miłości braterskiej” – mówili.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMConv, który prowadził ceremonię odpowiedział: „Przyjmujemy was do naszej wspólnoty braterskiej, abyście mogli doświadczyć życia braci mniejszych”.

Przełożony prowincji przypomniał, że habit uobecnia osobę św. Franciszka z Asyżu, że tunika, kaptur i sznur to znaki podjęcia duchowej walki. „Franciszkański habit przypomina o potrzebie krzyżowania własnego ciała z jego wadami i grzechami po to, aby coraz mocniej kochać Boga i ludzi” – przypomniał.

„Habit św. Franciszka – znak pokuty, mający krój krzyża niech będzie dla was oznaką poświęcenia się Bogu, a sznur – znakiem umiłowania życia ubogiego. Abyście coraz bardziej upodobniali się do św. Franciszka w naśladowaniu Jezusa Chrystusa” – życzył o. Zachariasz.

Prowincjał powiedział ponadto braciom, że w dniu obłóczyn zakon obdarza ich zaufaniem, a oni biorą na siebie odpowiedzialność za niego. „Trzeba to sobie codziennie przypominać. Za tym habitem stoi 800-letnia tradycja” – oznajmił. Tegorocznych braci nowicjuszy nazwał pokoleniem 800-lecia.

Przypomniał też słowa generała zakonu o. Marco Tasca OFMConv sprzed kilku dni, że św. Franciszek w momencie nawrócenia przestał się zajmować sobą, a zajął się Bogiem. „Obyście codziennie wkładając habit, coraz mniej myśleli o sobie, a coraz więcej o Chrystusie. Dzisiejsza liturgia jest zachętą do nawrócenia. Począwszy od tego wieczoru, każdego dnia należy uświadamiać sobie, kim się stajecie” – apelował.

W zakonie franciszkanów formacja początkowa trwa osiem lat: rok postulatu, rok nowicjatu i sześć lat studiów filozoficzno-teologicznych. Na piątym roku studiów bracia mogą związać się z zakonem na całe życie, składając śluby wieczyste: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Po studiach kandydaci do kapłaństwa przyjmują święcenia prezbiteratu.

Jan M. Szewek OFM Conv
za: franciszkanie.pl

kliknij, żeby powiększyć

fot. J. M. Szewek OFM Conv


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: