Kapituła namiotów w Wieliczce

2 października 2009 | autor: o. Admin

W czwartek, 1 października rozpoczął się drugi dzień świętowania jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu. Z tej okazji w Wieliczce na tzw. kapitule namiotów zebrało się około 600 braci z zakonów franciszkańskich z całej Polski. Przy klasztorze w Wieliczce znajduje się kaplica, która jest kopią małej kaplicy w Porcjunkuli, we Włoszech (w Bazylice Matki Bożej Anielskiej), przy której 800 lat temu zgromadzili się bracia razem ze św. Franciszkiem. „Wierny sługa Chrystusa, Franciszek, zwołał raz kapitułę powszechną do Panny Maryi Anielskiej, a na kapitułę tę zeszło się przeszło pięć tysięcy braci”. Porcjunkula była miejscem zebrań i wspólnej modlitwy.

Spotkanie w Wieliczce rozpoczęło uroczyste odczytanie bulli papieża, po którym odśpiewane zostało „Te Deum”. Wykład wygłosił gość specjalny, kaznodzieja domu papieskiego, kapucyn o. Raniero Cantalamessa.

Podczas spotkania bracia dzielili się przeżywanym charyzmatem – opowiadając o przeżywanych przez nich konkretnych formach życia franciszkańskiego. W świadectwach przedstawili posługę apostolską, misyjną, życie modlitwą i we wspólnocie, posługę ubogim i inne.

Kapituła zakończyła się Eucharystią o godz. 17.00 w Krakowie w bazylice franciszkanów (przy Placu Wszystkich Świętych). Wieczorem o godz. 20.00 rozegrany został mecz piłkarski na stadionie KS Nadwiślan – franciszkanie kontra „oldboye” klubów: Cracovii, Wisły i Hutnika.

2 października, w Auli AGH o godz. 9.00 rozpocznie się sesja naukowa „Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów w Polsce”.

Oratorium o życiu i śmierci świętego Franciszka „Transitus” autorstwa Beaty i Joachima Menclów zostanie przedstawione na krakowskim Rynku w sobotę, 3 października o 20.00.

Liturgiczna uroczystość św. Biedaczyny z Asyżu, 4 października, zakończy obchody jubileuszowe. O 10.30 zostanie odprawiona Eucharystia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.

Po południu na Krakowskim Rynku rozpocznie się franciszkański dzień misyjny, w ramach którego zagrają zespoły franciszkańskie i zostaną zebrane ofiary na sierociniec św. Franciszka w Boliwii.

Szczegółowy plan jubileuszu, zobacz: Kraków: Rozpoczęły się obchody 800-lecia

BP OFMCap
za: franciszkanie.pl

Na zdjęciach, kapituła namiotów braci zakonów franciszkańskich w Wieliczce, w drugi dzień świętowania jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu / fot. J. Szewek OFMConv
Zobacz więcej zdjęć


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: