Bp Henryk Tomasik – nowym biskupem radomskim

17 października 2009 | autor: Klasztor Lublin

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik został dziś mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem radomskim.

W rozmowie z Radiem Plus Radom bp Tomasik pozdrowił Kościół radomski. Hierarcha uczestniczy obecnie w III Katolickim Festiwalu Wiary w Chicago. Jutro, 17 października w bazylice św. Jacka wygłosi konferencję na temat dojrzałości do małżeństwa.

Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży pozdrowił szczególnie gorąco polską młodzież, która „ma w sercu wiele dobra”. – Myślę, że radomska młodzież ma także dużo, a być może i więcej tego dobra. Zachęcam ją do zaangażowania się w pracę przy parafiach, w ruchach i stowarzyszeniach, o własną formację i o swoją przyszłość – powiedział.

Modlił się także za ludzi chorych i cierpiących oraz rodziny. – Potrzebujemy zdrowych i dobrych rodzin, które w oparciu o mocny fundament, którym jest Chrystus, w oparciu o sakrament małżeństwa, będą budowały prawdziwe chrześcijańskie rodziny – podkreślił biskup-nominat.

Bp Tomasik przyznał, że z wielkim szacunkiem staje przed biskupem Edwardem Materskim, pierwszym ordynariuszem radomskim, „który tak wiele natrudził się nad organizowaniem diecezji, który był zatroskany o nowe świątynie, seminarium duchowne i struktury diecezjalne”. – Staję z wielkim szacunkiem przed wielką wiarą biskupa Edwarda, który znany jest ze swego zaangażowania duszpasterskiego, od słynnych wydarzeń w Chmielniku, poprzez troskę o katechezę dzieci, formację katechetów i kapłanów – podkreślił bp Tomasik pozdrawiając również abp Zygmunta Zimowskiego i biskupów Adama Odzimka i Stefana Siczka.

Pozdrowił też wszystkich kapłanów diecezji radomskiej. Stwierdził przy tym, że Rok Kapłański jest okazją do pochylenia się nad tajemnicą kapłaństwa i dlatego też złożył wyrazy uznania księżom za ich pracę duszpasterską, za troskę o Kościół Chrystusowy. Wyraził także nadzieję, że Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu będzie dalej „przygotowywało odważnych i świętych kapłanów do pracy w Kościele”. Pozdrowił również księży pracujących poza granicami kraju, podkreślając ich szczególny wkład w budowanie Kościoła powszechnego.

63-letni bp Tomasik pochodzi z Łukowa w diecezji siedleckiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach a sakrę biskupią 6 stycznia 1993 r. z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie. Jego biskupią dewizą są słowa modlitwy „Przyjdź Królestwo Twoje”.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Tomasik przewodniczy Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Ponadto jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego a także Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą oraz członkiem Rady ds. Rodziny. Z ramienia KEP jest delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wcześniej, w latach 1974-1992 był duszpasterzem akademickim w Siedlcach, prowadził m.in. konwersatoria dla studentów, spotkania modlitewne i biblijne. Od 1974 r. jest wykładowcą filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Doktorat z nauk filozoficznych uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1984 roku.

Bp Tomasik, który w zeszłym roku obchodził 15-lecie posługi biskupiej, bywa nazywany „biskupem, który wierzy w młodzież”. Wielokrotnie organizował przygotowania i wyjazdy polskiej młodzieży na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) m.in. do Toronto, Kolonii, Sydney. Teraz przygotowuje udział młodych Polaków w XXVI ŚDM w Madrycie w 2011 roku.

Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski bp Tomasik jest opiekunem Krajowego Biura ŚDM, powołanego przez sekretarza generalnego KEP w 1995 r. Do jego zadań należy koordynacja przygotowań, zgłoszeń oraz uczestnictwa polskich grup w światowych oraz europejskich spotkaniach młodych organizowanych pod patronatem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Bp Tomasik mocno zaangażował się w promowanie idei Światowych Dni Młodzieży oraz inspirowanie spotkań młodych w diecezjach. Jest organizatorem spotkań duszpasterzy, które odbywają się w ramach Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży.
podane za KAI


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: