Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Lębork: VI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Utworzono: 20-10-2009

W niedzielę 18 października zakończył się VI Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, obchodzony w ramach jubileuszu 800-lecia Zakonu Franciszkanów. W uroczystej mszy św., której przewodniczył O. Prowincjał Adam Kalinowski, wzięli udział: poseł na sejm RP Witold Namyślak, samorządowcy ziemi lęborskiej – starosta powiatu Ryszard Wenta i burmistrz Włodzimierz Klata oraz zgromadzeni wierni.

Obchody Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej dobitnie ukazały Lębork jako miasto o dużych możliwościach organizacyjnych. Wspaniała współpraca władz miasta, ośrodków kulturalnych, szkół, parafii oraz pojedynczych obywateli zaowocowała tygodniem pełnym rozmaitych atrakcji. Doprawdy, chyba nie sposób wymienić wszystkich: koncerty chórów (im. św. Grzegorza ze Stężycy, „Pięciolinia” z Linii, „Lutnia” z Luzina, „Bel Cantato” z Zespołu Szkół w Bożympolu Wielkim, „Gospel” pod dyrekcją Tadeusza Formeli), koncerty grup artystycznych (Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, orkiestry dętej „Ziemia Lęborska”, trębaczy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Lęborku), pokaz multimedialny, recital skrzypcowy, przedstawienia teatralne w wykonaniu profesjonalistów oraz grup szkolnych.

Wspaniałym zwieńczeniem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Lęborku stał się koncert w wykonaniu chóru kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis”. Gdański chór należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Daje rocznie około 80-100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów. Współpracuje ze światowej sławy dyrygentami oraz orkiestrami. Obecność chóru w kościele parafialnym Świętego Jakuba Apostoła  dostarczyła słuchaczom niezapomnianych wrażeń oraz podkreśliła ważną rolę kultury w jednoczeniu miejskiej społeczności.

Podsumowując Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lęborku, w czasie uroczystej niedzielnej eucharystii O. Prowincjał Adam Kalinowski, dając przykłady Jana Pawła II i św. Franciszka, podkreślił rolę służby w życiu człowieka: „Z woli bożej wszelka władza i wszelka odpowiedzialność, które są związane z zaszczytami przede wszystkim noszą w sobie wielkie zobowiązanie do służby, do służby drugiemu człowiekowi”. A wskazując na obecność franciszkanów w Lęborku (od 1945 roku) zapewnił o nieustannej chęci współpracy w budowaniu wspólnego dobra: „nikt z nas nie jest wolny od błędów, słabości, nikt z nas nie jest wolny od zaniedbań dobra. Lecz również nikomu z nas tutaj obecnych nie możemy odmówić dobrej woli. Każdy z was, siostry i bracia, ma dobrą wolę. My również jako duchowni, jako franciszkanie, mamy dobrą wolę służenia i budowania z wami Królestwa Bożego, dobrą wolę dzielenia się z wami tym wielkim bogactwem, jakim jest charyzmat franciszkański, którym zostaliśmy obdarzeni”.

Przejdź do góry strony