15 XI – Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

13 listopada 2009 | autor: Klasztor Lublin

Osoby, które zginęły na drogach będziemy wspominać w najbliższą niedzielę, 15 listopada. Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przygotowuje Krajowy Duszpasterz Kierowców we współpracy z kustoszem Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa, gdzie powstanie pomnik upamiętniający ofiary wypadków drogowych.

Uroczysta Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego będzie głównym punktem uroczystości związanych z Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zostanie ona odprawiona w trzecią niedzielę listopada, 15 listopada, o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa. Eucharystię poprzedzą wypominki – wspomnienie osób, które zginęły na drogach.

W Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, po Mszy św., na placu obok sanktuarium wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik, który ma upamiętniać ofiary wypadków drogowych. W tym miejscu zgromadzeni odmówią modlitwy za zmarłych uczestników ruchu drogowego. Zostaną też posadzone drzewa upamiętniające osoby, które zginęły w wypadkach od roku 1997 do 2008.

Pomnik przy Sanktuarium, zatytułowany Przejście, który wykona tarnowski artysta Jacek Kucaba, ma przedstawiać odcinek drogi, na którym doszło do wypadku. Człowiek, aby z niego wyjść, będzie musiał przejść przez wąską szczelinę, która prowadzi w stronę światła. Osoby przyjeżdżające do Zabawy z całej Polski, będą mogły zostawić przy pomniku krzyże upamiętniające ofiary wypadków.

Obok pomnika, przy sanktuarium ma powstać także ośrodek pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach. Mieściłby m.in. kaplicę, sale terapeutyczne i miejsca do przebywania w samotności oraz do rozmów rodzin z kapłanami. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z grzywien dla sprawców wypadków oraz od ludzi dobrej woli.

W tym roku, w obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych włączają się przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także instytucje naukowo-badawcze i organizacje pozarządowe. W związku z tym zaplanowano specjalną konferencję pod hasłem „Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność. Rozpocznie się ona 13 listopada w Sejmie, a następnego dnia będzie kontynuowana w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie. Jej celem jest m.in. zainicjowanie kampanii społecznej na rzecz bezpieczeństwa na drogach.

***
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe zajmują 9 pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Rocznie na świecie ginie 1,3 miliona osób, co daje 3000 osób dziennie.
Do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zaprosiło społeczność międzynarodową Zgromadzenie Ogólne ONZ 26 października 2005 r. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą.
W Polsce obchody tego dnia zainicjowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą. Od ubiegłego roku włącza się w nie kustosz Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa. Każdego roku punktem centralnym jest Msza święta w intencji ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Czytaj też na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna

(duszp./ jl © Biuro Prasowe KEP 2009)Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: