Polscy kardynałowie i księża pracujący w Watykanie nagrodzeni orderami

13 listopada 2009 | autor: Klasztor Lublin

Wczoraj z okazji Święta Niepodległości zasłużeni polscy kardynałowie i księża pracujący w Kurii Rzymskiej otrzymali wysokie odznaczenia państwowe.

Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego i kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Odznaczenia wręczyła ambasador Hanna Suchocka.

Natomiast ks. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej w Sekretariacie Stanu i rektor kościoła św. Stanisława w Rzymie oraz ks. Hieronim Fokciński SJ, relator w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych i rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych zostali odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kardynałowie zostali odznaczeni za wybitne zasługi w działalności publicznej na rzecz rozwijania współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską, a księża Ptasznik i Fokciński za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Kościoła w Polsce, za popularyzowanie polskiej kultury oraz za działalność na rzecz społeczności polskiej we Włoszech.

Wręczając odznaczenia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka w krótkim przemówieniu podkreśliła, że dekoracja zasłużonych duchownych przypada zarówno w Święto Niepodległości, jak również w roku dwóch innych ważnych rocznic dla Polski, Kościoła katolickiego i Stolicy Apostolskiej: 20. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między RP a Stolicą Apostolską oraz w 20. rocznicę upadku komunizmu. Przypomniała o zasługach kard. Grocholewskiego i kard. Ryłki w działalności publicznej na rzecz rozwijania współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską, a także o ważnej pracy, jaką ks. Paweł Ptasznik i ks. Hieronim Fokciński wykonali i wykonują na rzecz upowszechniania wiedzy o historii Kościoła w Polsce i popularyzowania polskiej kultury, a także na rzecz polskiej społeczności we Włoszech.

W imieniu odznaczonych podziękował kard. Grocholewski. Przypomniał, że były czasy, kiedy on i inni duchowni byli traktowani przez władze własnej Ojczyzny jako nieprzyjaciele. Jak zaznaczył, z tym większą wdzięcznością przyjmują te odznaczenia, jako wyraz uznania ze strony prezydenta RP za dotychczasową pracę w Watykanie.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni ambasadorowie, m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, abp Szczepan Wesoły, były duszpasterz polskiej emigracji oraz przedstawiciele watykańskiego Sekretariatu Stanu.

za KAI


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: