Beatyfikacja Jana Pawła II w październiku 2010?

17 listopada 2009 | autor: o. Admin

Jan Paweł II może zostać już 17 października 2010 r. – uważa Marco Tosatti watykanista turyńskiej „La Stampy”. Z kolei Andrea Tornielli z „Il Giornale” twierdzi, że członkowie specjalnej komisji jednomyślnie uznali heroiczność cnót papieża Polaka.

Kardynałowie i biskupi uczestniczący w sesji dotyczącej cnót Jana Pawła II byli zgodni co do ich heroiczności – twierdzi na swym blogu Tornielli, watykanista „Il Giornale”. Zaznacza, że informacje, jakie posiada, nie mają charakteru oficjalnego, a wynik dyskusji i głosowania nie został podany do wiadomości publicznej.

Informuje również, że sesja, która odbywała się w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trwała wyjątkowo długo i przeciągnęła się do wczesnych godzin popołudniowych. Przypomina też, że głos kardynałów i biskupów ma dla papieża jedynie charakter doradczy.

Najprawdopodobniej przed Bożym Narodzeniem prefekt dykasterii, abp Angelo Amato przedstawi efekt pracy Benedyktowi XVI, który podpisze dekret o heroiczności cnót. Wówczas Słudze Bożemu będzie przysługiwał tytuł «venerabile», to znaczy czcigodny.

Po oficjalnym promulgowaniu dekretu konieczne będzie uzupełnienie dochodzenia odnośnie do cudu przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II. Chodzi o cudowne uzdrowienie francuskiej zakonnicy chorej na chorobę Parkinsona.

Sprawa będzie badana najpierw przez zespół ekspertów medycznych Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, następnie teologów a na końcu kardynałów. Dopiero wówczas, po ostatecznym potwierdzeniu przez Benedykta XVI możliwe będzie wyznaczenie daty beatyfikacji Karola Wojtyły – zaznacza Tornielli.

Datę tę przewiduje jednak na swym blogu Marco Tosatti. Podkreśla on, że dekret Benedykta XVI w sprawie heroiczności cnót Ojca Świętego nie zostanie wydany zapewne wcześniej niż w połowie grudnia. Można więc mieć nadzieję, że cała droga procesu może się zakończyć w marcu 2010 r. Jest to zbyt późno, by można wyznaczyć datę beatyfikacji na kwiecień, w piątą rocznicę śmierci.

>Według Tosattiego, najbardziej prawdopodobną datą jest niedziela 17 października. Za tym terminem przemawiałaby data wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października. Drugim sprzyjającym czynnikiem byłoby Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, tego regionu, któremu Jan Paweł II poświęcił szczególnie dużo uwagi.

Czytaj więcej na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: