Rekolekcje zakonne na Kalwarii

30 listopada 2009 | autor: o. Admin

Daleko od granic naszej prowincji św. Maksymiliana, na południu Polski, nieopodal granicy z Ukrainą, znajduje się piękny zakątek; ukryty wśród wzgórz i lasów, z rozsianymi naokoło kapliczkami. To Kalwaria Pacławska. Znajduje się tam franciszkański klasztor (prowincji krakowskiej) oraz Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. Od lat znajduje się też tu dom nowicjacki, w którym także bracia z naszej prowincji odbywali swój pierwszy etap formacji franciszkańskiej (w tym roku trzech braci z naszej prowincji odbywa tu nowicjat). Tu wreszcie od lat przyjeżdża tłum młodzieży, by brać udział we franciszkańskim zlocie dla nich przeznaczonym.

W Kalwarii Pacławskiej odbyła się także ostatnia w tym roku tura zakonnych rekolekcji franciszkańskich. Przeprowadził je znany rekolekcjonista, o. Bolesław Mika z Ostródy. W rekolekcjach wzięło udział 27 braci z trzech prowincji (krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej). Konferencje głoszone przez o. Bolesława dotyczyły przede wszystkim życia zakonnego ze szczególnym naciskiem na życie kapłańskie (z racji roku kapłańskiego oczywiście), ale także spraw i relacji ludzkich, takich jak życzliwość, otwarcie się na drugiego człowieka czy cierpliwość i wdzięczność.

Obok konferencji rekolekcje wypełniała modlitwa: codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa oraz modlitwa osobista. Nie zabrakło czasu na braterskie spotkania, rozmowy i dzielenie się doświadczeniem; kto chciał mógł również wybrać się na spacer po słynnych kalwaryjskich ścieżkach. Byli także śmiałkowie, którzy wspięli się na wieżę widokową ustawioną nieopodal klasztoru: rozciąga się z niej niezwykły widok na okoliczne wzgórza (widać także jak na dłoni Ukrainę!).

Na wspomnienie zasługuje niezwykła gościnność, z jaką przyjęto rekolektantów w Domu Pielgrzyma (gdzie odbywały się rekolekcje). O. Jan Grzywna, dyrektor domu, zadbał, by zakonnicy mieli wszystko, co potrzebne w trakcie swoich dni skupienia i modlitwy.

W czasie przebywania na Kalwarii Pacławskiej nie mogło oczywiście zabraknąć pokłonu złożonego Tej, która tam panuje: Matce Bożej w cudownym obrazie. Bracia modlili się przez Jej wizerunkiem oraz sprawowali Mszę św.

Poniżej można wysłuchać konferencji o. Bolesława Miki o św. Józefie

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Historia klasztoru

Dom Pielgrzyma

Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej

Nowicjat

Franciszkańskie Spotkania Młodych na Kalwarii

wszystkie zdjęcia w Galerii (3 strona)


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: