350-lecie obecności obrazu Pani Gniezna

9 grudnia 2009 | autor: o. Admin

Już od 350 lat w kościele franciszkańskim w Gnieźnie znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, która została nazwana Panią Gniezna – nie tylko dlatego, że jest królową, ale przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy miasta i okolic ufnie uciekają się pod Jej obronę. W sobotę 5 XII 2009 r. obchodzono jubileusz obecności obrazu. O godz. 18.oo odprawiona została dziękczynna Eucharystia, której przewodniczył ks. Bp Bogdan Wojtuś (początkowo przewodniczyć miał ks. Bp Wojciech Polak, jednak nowe obowiązki sprawiły, że nie mógł tego dnia być w Gnieźnie). Wśród dostojnych gości, którychna początku liturgii powitał gospodarz, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna o Jacek Korsak, byli księża (wśród nich ks. kanonik Grzelak oraz Rektor Seminarium Prymasowskiego ks. dr Wojciech Rzeszowski), a także władze: Pan Prezydent Jacek Kowalski, Starosta Powiatu Krzysztof Ostrowski, radni gnieźnieńscy: pan poseł Paweł Arndt, Zbigniew Dolata, pan senator Piotr Gruszczyński. Śpiew animował chór Sanktuarium, liturgię Słowa przygotowała wspólnota Rycerstwa Niepokalanej, zaś o oprawę liturgiczną zadbali ministranci młodsi i starsi oraz bracia postulanci.

Homilię wygłosił o. Jacek (można jej wysłuchać na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna). Gnieźnieński kościół franciszkanów wypełnił się wiernymi – wielu jest bowiem takich, którzy winni są Bogu wdzięczność za pośrednictwem Jego Matki, która szczególnie łaskawie wspomaga w swym gnieźnieńskim sanktuarium.

Bezpośrednio po Eucharystii odbył się koncert laureatów konkursu recytatorskiego „Różańcowe ziarna”, który odbył się 23 października w krypcie kościoła (o konkursie przeczytać można tutaj).

Nieustannie dziękujemy Bogu za dar Jego Matki. Ks. Bp Bogdan na zakończenie Eucharystii powiedział, że franciszkanie z Gniezna wypełnili słowa Chrystusa z krzyża, bowiem przyjęli Maryję do siebie. Oby Jej obecność wśród nas zachęcała nas do jeszcze większego pogłębiania naszej wiary i ufności.

Zdjęcia i pliki audio na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: