Szefowie katolickich tygodników w Polsce: trzeba szerzyć wiedzę nt. bioetyczne

9 grudnia 2009 | autor: Klasztor Lublin

Potrzebę propagowania wiedzy nt. bioetyczne, w tym stanowisko Kościoła podkreślali redaktorzy naczelni siedmiu katolickich tygodników w Polsce.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 grudnia w Warszawie, zaprezentowali dodatek „Bioetyka katolicka”, który zostanie dołączony w ciągu tego tygodnia do ich wydawnictw. W sumie dodatek wydano w półmilionowym nakładzie. Redaktorzy naczelni tygodników zapowiedzieli, że będą kontynuować współpracę.

Inicjator przedsięwzięcia, Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, która również wydaje co tydzień „Wiadomości KAI”, podkreślał, że po raz pierwszy w historii redakcje katolickie publikują w tym samym czasie wspólny materiał. Zaznaczył, że stało się tak, ponieważ dyskusja nt. bioetyczne jaka toczy się obecnie jest jedną z najważniejszych debat cywilizacyjnych. Porównać ją można jedynie do debaty jaka odbyła się na początku lat 90. a dotyczącej ustawy aborcyjnej. Obie dotyczą obrony życia i jego godności – zaznaczył Przeciszewski.

Ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny „Idziemy” podkreślił, że wspólna publikacja nie jest inicjatywą Episkopatu, tylko mediów katolickich. Prostym językiem mówi o zagadnieniach związanych z in vitro oraz ocenia projekty ustaw bioetycznych, które oczekują na głosowanie. Ks. Zieliński zwrócił uwagę, że publikacja odmitologizuje stanowisko Kościoła, pokazując, że nie opiera się ono jedynie na dogmatach, ale także na wiedzy medycznej, wskazując na zagrożenia. Podkreślił też, że prezentacja dodatku odbyła się na długo przed kampanią wyborczą, bo czas kampanii nie służy merytorycznej debacie i podejmowaniu decyzji.

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, ks. Marek Gancarczyk mówił o kulisach jego powstawania. Przyjęto zasadę, że wszystkie redakcje podejmowały wspólnie decyzję co do zawartości i kształtu „Bioetyki katolickiej”. Wymagało to dialogu i współpracy. Ks. Adam Boniecki, red. naczel. „Tygodnika Powszechnego” przyznał, że udała się niełatwa sztuka wypracowania kompromisów, ale jedynie w kwestiach technicznych a nie w kwestii wspólnego stanowiska wobec in vitro, które jest takie jak stanowisko Kościoła katolickiego. Kościół ostrzega przez pochopnym podążaniem za zdobyczami nauki, apeluje o rozsądek i przyjrzenie się ewentualnym skutkom. Broni też życia ludzkiego, które zaczyna się z chwilą poczęcia.

Ks. Paweł Rozpiątkowski z tygodnika „Niedziela” podkreślał, że nauczanie Kościoła w kwestiach bioetycznych nie jest skierowane tylko do osób wierzących, ale do wszystkich ludzi, którzy poszukują prawdy. Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary „Dignitas personae” dotycząca bioetycznych zagadnień odnosi się z szacunkiem do ludzkich pragnień, w tym pragnienia posiadania potomstwa, ale podkreśla, że to pragnienie nie może być ważniejsze niż poszanowanie życia ludzkiego – także embrionu. Chodzi nie tylko o niebezpieczeństwo uśmiercania ludzi w początkowym stadium ich życia, ale również o godność człowieka, który nie powinien mieć swojego początku w probówce.

Andrzej Chorobik ze „Źródła” przedstawił alternatywę dla in vitro, czyli metodę naturalnego wspomagania osób walczących z niepłodnością – naprotechnologię. Podkreślił, że jest to technika jeszcze mało znana w Polsce, zwłaszcza przez lekarzy, ale ceniona za granicą. Przeczytał też stanowisko stu polskich naukowców, którzy uważają tę metodę za wartą polecenia.

Z kolei ks. Dariusz Madejczyk naczelny „Przewodnika Katolickiego” przypomniał nauczanie Jana Pawła II dotyczące tego jak zachować ma się katolicki polityk przy uchwalaniu ustaw dotyczących kwestii ochrony życia. Przytoczył punkt 73. „Evangelium vitae”, który mówi, że katolik parlamentarzysta „nie może przygotowywać ustaw, które z gruntu są kompromisowe w dziedzinie moralnej”. Natomiast dopiero wówczas kiedy takie ustawy, wbrew jego sprzeciwowi zostaną przyjęte, to oczywiście „winien ratować, co jest do uratowania”.

Dodatek „Bioetyka katolicka” ukaże się w najnowszych numerach „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli”, „Tygodnika Powszechnego”, „Wiadomości KAI”, „Źródła”, „Idziemy” i „Przewodnika Katolickiego”.

za KAI


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Tomasz says:

    Bardzo cenna inicjatywa. Pozwoli wielu osobom zrozumieć dlaczego in-vitro jest moralnie niedopuszczalne. Pamiętajcie dla Boga nie ma nic niemożliwego – dlatego proście Go o dziecko a będziecie wysłuchani nawet jeśli lekarze nie dają wielkich szans.

    Szkoda tylko że w dodatku nic nie wspomniano o działających w niektórych miastach Polski – Duszpasterstwach Niepłodnych Małżeństw. O terminach mszy i gdzie się odbywają spotkania możecie przeczytać na stronie http://www.adonai.pl/nieplodnosc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: