Gniezno: żywa szopka na Rynku

28 grudnia 2009 | autor: o. Admin

Od lat franciszkanie w Gnieźnie budują żywą szopkę na miejskim Rynku. Tradycja ta na stałe weszła w obchody świąt Narodzenia Panskiego w tym prastarym polskim mieście. Także i w tym roku w pierwszy dzień Świąt gnieźnianie mogli oglądać zwierzęta, które otaczały postaci Maryi, Józefa i malutkiego Jezusa. Święta Rodzina w towarzystwie osiołka, kozy i rodziny owiec, a także mnóstwa odwiedzających, mogła czuć się jak u siebie. Franciszkańską szopkę najchętniej odwiedzali oczywiście najmłodsi. I to dla nich właśnie franciszkanie przygotowali najwięcej atrakcji zarówno w pierwszy, jak i drugi dzień Świąt. Było zatem wspólne kolędowanie (dzieci także próbowały swych sił w śpiewie solowym), wiele zabawi konkursów z nagrodami. Dzieci słuchały także Słowa Bożego i opowiadań o świętych i dzielnych Polakach, a to dzięki ks. Benonowi, który z franciszkańską szopką w Elblągu związany jest od kilku lat i dzieli się swoim charyzmatem i miłością do dzieci z zapałem i radością.

Gnieźnieńską szopkę na Rynku od lat przygotowuje wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, która spotyka się przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna. Mirosław Mikołajczyk, lider wspólnoty, odpowiedzialny jest za przygotowania związane z szopką. To dzięki jego zaangażowaniu i osób z nim współpracujących szopka w każde Święta staje na Rynku w Gnieźnie.

W tym roku mieszkańców Gniezna – młodszych i starszych – do śpiewu kolęd zachęcała młodzież z franciszkańskiej wspólnoty Greccio. Kolędy i pastorałki dynamincznie i radośnie wyśpiewane zachęcały, by choć na chwilę zatrzymać się przy szopce i zaśpiewać głośno: „Bóg się rodzi…!”. Swój udział w śpiewaniu miały także zwierzęta, a zwłaszcza osiołek, któremu już pierwszego dnia Gnieźnianie nadali imię Szymek – kiedy czuł się pomijany w śpiewie dodawał donośnym ryczeniem swoje trzy grosze, co wzbudzało powszechną radość. Mimo starań nawet rodzina owiec nie była w stanie odebrać osiołkowi palmy pierszeństwa w zwierzęcym kolędowaniu… 🙂
Oprócz zabaw i konkursów była także wspólna modlitwa, a szopka na samym początku została pobłogosławiona.

Franciszkanską żywą szopkę na gnieźnieńskim Rynku odwiedzać można było od 25 do 27 grudnia. Kto nie zdążył, musi poczekać na przyszłe święta Bożego Narodzenia.

Zobacz więcej na stronach Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna
szopka 25 grudnia 2009 r.
szopka 26 grudnia 2009 r.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: