Abp Z. Zimowski przedstawił pogram obchodów Światowego Dnia Chorego

6 lutego 2010 | autor: Klasztor Lublin

Liturgia pod przewodnictwem Benedykta XVI w bazylice św. Piotra i dwudniowe sympozjum międzynarodowe poświęcone dokumentom Jana Pawła II nt. chorych – to główne wydarzenia, jakie towarzyszyć będą obchodom XVIII Światowego Dnia Chorego 11 lutego w Rzymie.

Mówił o tym 5 lutego na konferencji prasowej w Watykanie przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.

Sympozjum zajmie się przede wszystkim dwoma dokumentami papieża-Polaka: listem apostolskim „Salvifici doloris” i motu proprio „Dolentium hominum”, które 25 lat temu powołały do życia Papieską Radę Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Światowy Dzień Chorego. Według arcybiskupa, do dziś swój udział w tym spotkaniu zapowiedziało ponad 540 osób z 35 krajów, m.in. z Kanady, USA, Belgii, Słowenii, Polski, Ukrainy, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Ghany i Włoch. Są wśród nich pracownicy służby zdrowia, kapelani, lekarze i pielęgniarki, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji lekarskich, wolontariuszy i niektórych grup chorych.

W ramach imprezy odbędzie się również dyskusja okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli innych religii, którzy przedstawią różne postawy i podejścia do problemu choroby i cierpienia. Przewidziano także wystawę malarstwa i koncert muzyki klasycznej – zapowiedział polski arcybiskup kurialny.

W samym Światowym Dniu Chorego, będącym świętem Matki Bożej z Lourdes, do Watykanu przybędą relikwie św. Bernardety Soubirous, której Maryja objawiła się w 1858 w tej francuskiej wiosce. Procesja z jej relikwiarzem i posągiem Pani z Lourdes przemierzy Via della Conciliazione, by zakończyć się w bazylice watykańskiej, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem papieża.

Abp Zimowski przypomniał, że tematem wiodącym orędzia Benedykta XVI na tegoroczny Dzień są słowa „Kościół w służbie miłości ku cierpiącym”. Podkreślił, że „duszpasterstwo służby zdrowia, uwaga poświęcana całej osobie ludzkiej, są potrzebne medycynie nie tylko po to, aby zapewnić podstawy jej zaangażowania etycznego i moralnego, ale także w celu wspierania postaw i praktyki personelu medycznego na rzecz odpowiedniej opieki tym, którzy przeżywają ból choroby”. Jest to potrzebne też jako wsparcie cierpiącym nawet wtedy, gdy uzdrowienie nie jest już możliwe – dodał przewodniczący Papieskiej Rady.

Obecny na konferencji prasowej dr Salvatore Pagliuca, wiceprzewodniczący Włoskiego Krajowego Związku Transportu Chorych do Lourdes i Sanktuariów Międzynarodowych (UNITALSI). Zapewnił on, że organizacja ta włączy się, jak zwykle, w obchody Dnia, przy czym w tym roku zaangażowanie to jest szczególnie duże. To dzięki jej staraniom, do Rzymu przybędą relikwie św. Bernardety, które wolontariusze UNITALSI przyjmą oficjalnie w bazylice Matki Bożej Większej z rąk jej archiprezbitera kard. Bernarda F. Lawa i burmistrza Rzymu Gianniego Alemanno. Potem wezmą oni udział w procesji do bazyliki św. Piotra.

Dr Pagliuca przypomniał ponadto, że jego stowarzyszenie jest bardzo zaangażowane w służbę pomocy chorym i zmarginalizowanym, głównie przez organizowanie im pielgrzymek do różnych sanktuariów. W wyjazdach tych mogą też uczestniczyć osoby zdrowe, gdyż pielgrzymka jest doświadczaniem wspólnoty we wszystkich swych przejawach – podkreślił wiceprzewodniczący. Zaznaczył na zakończenie, że UNITALSI zwraca uwagę na wszystkie aspekty chorób, a więc pragnie zwiększać obecność osób nieuleczalnie i terminalnie chorych w pielgrzymkach. Organizuje też wyjazdy do najważniejszych sanktuariów Europy i punkty spotkań w celu informowania chorych z całego kontynentu o życiu Kościoła i jego działaniach w obronie życia oraz o istniejącym ustawodawstwie w różnych krajach w zakresie ochrony niepełnosprawnych.

za KAI


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: