Beatyfikacja ks. Popiełuszki 6 czerwca

16 lutego 2010 | autor: Klasztor Lublin

Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany 6 czerwca w Warszawie – ogłosił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Uroczystościom na Placu Piłsudskiego przewodniczyć będzie legat papieski, abp Angelo Amato prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Pierwszym publicznym aktem kultu ks. Jerzego będzie procesja z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie złożone zostaną relikwie ks. Popiełuszki. Procesja odbędzie się po południu w dniu beatyfikacji. Sama Msza beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 11.00. Abp Nycz podkreślał, że beatyfikacja jest wydarzeniem wykraczającym poza ramy Kościoła w Polsce, ma charakter międzynarodowy.

Liturgiczne wspomnienie ks. Jerzego przypadnie prawdopodobnie 19 października, czyli w dniu jego męczeńskiej śmierci.

Beatyfikacja połączona będzie z ustanowionym przez abp Kazimierza Nycza Dniem Dziękczynienia. Jest on obchodzony w każdą pierwszą niedzielę czerwca, zaś do włączenia się w obchody zaproszona jest cała Polska.

Ks. Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób ks. Jerzego podkreślił, że kult kapelana Solidarności rozpoczął się zaraz po jego męczeńśkiej śmierci i ma wymiar międzynarodowy. Do tej pory do żoliborskiego sanktuarium przyjechało 300 tys. osób z z 140 krajów. W archiwum parafii złożone są liczne świadectwa mówiące o uzdrowieniach fizycznych, jak i licznych nawróceniach za wstawiennictwem ks. Jerzego. Od 6 lat działa Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i odwiedziło je niemal 400 tys. osób.

Ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego przypomniał, że już w 1985 roku do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej napłynęło 13940 próśb z 17 krajów o beatyfikację ks. Popiełuszki.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: