Ks. prof. Lucjan Balter – nie żyje

16 lutego 2010 | autor: Klasztor Lublin

 

Ks. prof. Lucjan Balter, jeden z najwybitniejszych polskich teologów zmarł w nocy 16 lutego w Ołtarzewie. Miał 74 lata. Pogrzeb odbędzie się 22 lutego o godz. 11 w kościele seminaryjnym pw. Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

Ks.prof. Balter od 1997 roku był przewodniczącym z ramienia Konferencji Episkopatu Polski grupy ds. dialogu z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego. Był redaktorem naczelnym polskiej edycji czasopisma „Communio” oraz kierownikiem Katedry Teologii Pozytywnej na UKSW.

Ks. prof. dr hab. Lucjan Balter SAC – ur. w 1936 w Wilnie, repatriowany do Polski w 1946 roku. Wstąpił do pallotynów, święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1959 r. Studiował na Wydziale Teologii KUL, gdzie zdobył stopień doktora teologii (1969). Wykładał teologię w WSD w Ołtarzewie, ATK w Warszawie (profesor zwyczajny), następnie pracownik UKSW, ostatnio UMK w Toruniu, wykładał też gościnnie w Wilnie. Był wybitnym specjalista z zakresu eschatologii, eklezjologii, mariologii i józefologii.

W latach 1968-1983 był członkiem Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski, sekretarzem Komisji Ekumenicznej Episkopatu Polski (1978–1996), promotorem i recenzentem licznych prac magisterskich, w kilkunastu przewodach profesorskich i habilitacyjnych oraz w ponad pięćdziesięciu doktorskich.

Od 1980 roku był redaktorem naczelnym polskiej wersji Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego „Communio”. Autor kilku książek z zakresu teologii dogmatycznej, ponad 200 artykułów naukowych i ponad 500 tłumaczeń. W ostatnim czasie ukazała się książka, na którą czekało wiele pokoleń studentów „Eschatologia dla duszpasterzy i katechetów”.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: