Biblioteka prowincjalna

19 lutego 2010 | autor: o. Admin

Każdy klasztor w prowincji winien mieć swą bibliotekę. Służyć ma ona przede wszystkim zakonnikom, którzy korzystając z niej mogą rozwijać się duchowo i intelektualnie. Niekiedy w klasztorach istnieją biblioteki, których księgozbiór dostępny jest dla wiernych: mogą oni wypożyczać książki jak w zwykłej bibliotece. Oczywiście biblioteki zakonne gromadzą przede wszystkim książki o tematyce religijnej, ale nie brakuje w nich też dobrej literatury czy powieści.

Jednakże zawsze w prowincji winno być jedno wyznaczone miejsce, które staje się biblioteką prowincjalną. Jest ona jednocześnie archiwum gromadzącym stare pisma i dokumenty. Taka biblioteka i archiwum jednocześnie znajduje się w konwencie gnieźnieńskim. Miejsce nie jest przypadkowe, bowiem nie tylko dom zakonny w Gnieźnie ma potrzebne lokum, ale także jest to najstarszy klasztor w naszej zakonnej prowincji, a zatem jak najbardziej nadaje się na schronienie historii zapisanej na papierze.

Biblioteką zajmuje się br. Zbigniew Joskowski. Jest to z jednej strony jego zamiłowanie, hobby, ale z drugiej mozolna i nieustanna praca polegająca na katalogowaniu, porządkowaniu i uzupełnianiu księgozbioru. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko zapisywać informacji na papierze – trzeba je także wprowadzać do komputera. Takie jest też zadanie bibliotekarza i archiwisty prowincjalnego. By swe zadanie wykonywać efektywnie br. Zbigniew podjął specjalistyczne studia na uczelni w Poznaniu. Dzięki temu wiadomo, że księgozbiór franciszkańskiej prowincji św. Maksymiliana jest w fachowych rękach.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z br. Zbigniewem. Opowiada on o bibliotece, o ciekawych zbiorach, a także o sobie i swoich zamiłowaniach.

Wywiad i zdjęcia biblioteki znajdują się na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: