Kanonizacja bł. Kazimierczyka w październiku

19 lutego 2010 | autor: Klasztor Lublin

17 października odbędzie się w Watykanie kanonizacja bł. Ks. ks. Stanisława Sołtysa. Polski duchowny zwany Kazimierczykiem nie będzie jedynym wyniesionym do chwały świętości. O kanonizacji tego dnia innych pięciu błogosławionych zdecydowano podczas dzisiejszego zwyczajnego konsystorza publicznego, którego obradom przewodniczył Benedykt XVI.

Wcześniej media spekulowały, że właśnie 17 października miałaby się odbyć beatyfikacja Jana Pawła II. Bp Tadeusz Pieronek, który w archidiecezji krakowskiej przewodniczył Trybunałowi Rogatoryjnemu w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, podkreślił, że termin beatyfikacji nie zależy od nas lecz od Ojca Świetego. „To, żeśmy się tego spodziewali, jest oczywiste. Liczyliśmy na wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II jeżeli nie w kwietniu, to właśnie w październiku” – przyznał. Biskup nie potrafił powiedzieć czy przekazane dziś informacje ze Stolicy Apostolskiej są decyzjami ostatecznymi.

Oprócz Stanisława Kazimierczyka 17 października do grona świętych zaliczeni zostaną: Andrzej (Alfred) Bessette (1845-1937) – Kanadyjczyk, brat zakonny, Kandyda Maria od Jezusa (Juana Josefa) Cipitria y Barriola (1845-1912) – Hiszpanka, zakonnica, założycielka Zgromadzenia Córek Jezusa, Maria od Krzyża (Mary Helen) MacKillop (1842-1909) – Australijka, zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Józefa i Najświętszego Serca, Julia Salzano (1846-1929) – Włoszka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Nauki Chrześcijańskiej od Najświętszego Serca Jezusa oraz Baptysta (Camilla) Varano (1458-1524) – Włoszka, klaryska.

Ks. Stanisław Sołtys, zwany od miejsca urodzenia – Kazimierza – Kazimierczykiem, żył w latach 1433-89. W młodości uczęszczał do szkoły parafialnej w Krakowie, prowadzonej przez kanoników regularnych laterańskich, a następnie studiował w Akademii Karkowskiej. Około 1462 wstąpił do tego zakonu i w 1463 przyjął w nim święcenia kapłańskie, jednocześnie ukończył studia. W 5 lat później został polskim kaznodzieją u kanoników regularnych (dotychczas był tam kaznodzieja niemieckojęzyczny). Był również mistrzem nowicjatu. Szerzył nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, Matki Bożej i św. Stanisława Biskupa, miewał też ponoć widzenia mistyczne.

Zmarł w opinii świętości w swym klasztorze na Kazimierzu 3 maja 1489. Zaraz po śmierci zaczął się szerzyć jego kult, który jednak został oficjalnie potwierdzony dekretem papieskim z 21 grudnia 1992, a 18 kwietnia następnego roku ogłosił go błogosławionym Jan Paweł II.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: