Włoski salezjanin będzie prowadził rekolekcje dla papieża i Kurii

19 lutego 2010 | autor: Klasztor Lublin

„Włoski salezjanin, ks. prof. Enrico dal Covolo będzie w tym roku prowadził tegoroczne rekolekcje dla papieża i Kurii Rzymskiej. Rozpoczną się one w kaplicy Redemptoris Mater Pałacu Apostolskiego w najbliższą niedzielę, 21 lutego o godz. 18.00, a zakończą się w sobotę, 27 lutego o godz. 9.00.

W tym okresie nie będzie żadnych papieskich audiencji, także środowej audiencji generalnej.

Ks. Enrico dal Covolo ma 59 lat i jest profesorem starożytnej literatury chrześcijańskiej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął przed 31 laty. W Towarzystwie Salezjańskim pełni funkcję postulatora generalnego – osoby odpowiedzialnej za sprawy beatyfikacyjne rodziny salezjańskiej. Ks. dal Covolo wygłosił już ponad 200 rekolekcji. Miał już okazję występować przed kard. Ratzingerem w roku 2000, zaproszony przez Kongregację Nauki Wiary. Od roku 2002 jest konsultorem tej dykasterii. Jest też członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

Ks. prof. dal Covolo powiedział, że zaproszenie do wygłoszenia rekolekcji watykańskich otrzymał 23 grudnia. Pragnie w swych konferencjach nawiązać do obchodzonego obecnie Roku Kapłańskiego. Chce przypomnieć postać proroka Eliasza, pierwszego kapłana Starego Testamentu oraz osobowości czterech kapłanów Kościoła: św. Jana Marię Vianneya, św. Augustyna, anonimową postać wiejskiego proboszcza z powieści Georgesa Bernanosa oraz salezjanina, ks. Giuseppe Quadrio (1921-1963), dziekana wydziału teologicznego w Turynie, którego proces beatyfikacyjny toczy się obecnie.

Ks. Enrico dal Covolo jest trzecim salezjaninem, który głosić będzie rekolekcje watykańskie. Paweł VI powierzył tę misję w 1973 r. późniejszemu kardynałowi, ks. Antonio Javierre Ortas, a Jan Paweł II w 1986 przełożonemu generalnemu salezjanów, ks. Egidio Vigano.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: