Montreal – spotkanie Polaków

14 marca 2010 | autor: Klasztor Lublin

Dzień 13 marca br. w Montrealu po raz kolejny zapisał się jako święto Polaków mieszkających w okręgu Montrealu i Toronto. O godz. 13.00 w Sanktuarium św. Józefa –  na wspólnej Eucharystii zgromadziło się ponad tysiąc Polaków mieszkających na obczyźnie. Na Mszy św. obecni byli przedstawiciele wszystkich parafii, w których posługują nasi bracia pracujący w Kustodii Kanadyjskiej. Mszy św. przewodniczył Ojciec Kustosz naszej Kustodii Prowincjalnej Wacław Sokołowski. Słowo Boże wygłosił o. Józef Błaszak – asystent oraz ekonom Kustodii. W koncelebrze oprócz naszych współbraci obecni byli duszpasterze Polaków z Toronto oraz Wikariusz Biskupi Archidiecezji Montreal ds. etnicznych. Nad całością uroczystości czuwał o. Bogdan Gawot. Uroczystość uświetnił chór naszej franciszkańskiej Misji św. Wojciecha i Maksymiliana, który po Eucharystii dał koncert.

St Joseph’s Oratoryw którym celebrowana była Eucharystia powstało w roku 1904. Dzisiaj liczba pielgrzymów w tym sanktuarium dochodzi rocznie do 1,5 miliona. Bazylika Św. Józefa może pomieścić 12 000 wiernych. Posiada 61 dzwonów. Cudowna figura św. Józefa dostąpiła chwały koronacji koronami papieskimi w 1955 roku.

Polska franciszkańska obecność w Kanadzie datuje się od roku 1915, kiedy to zupełnie przypadkowo przybył do Montrealu br. Franciszek Pyznar OFMConv. Rzucony przez wojenne losy do Kanady nie mogąc powrócić do Ojczyzny, na prośbę ówczesnego biskupa podjął pracę wśród Polonii. On niejako stworzył silniejsze podwaliny pod przyszłą pracę duszpasterską, zakładając polskie szkoły sobotnie i budując pierwszy kościół.

W późniejszym czasie przybyli do Montrealu Franciszkanie polskiego pochodzenia należący do amerykańskiej Prowincji św. Antoniego. Im zawdzięczamy budowę dwóch polskich kościołów w Montrealu: Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętej Trójcy.

Pracowali oni również w parafii św. Michała oraz w Ośrodku Mszalnym Misji św. Wojciecha. Z czasem, zwłaszcza ze względu na nową emigrację po II wojnie światowej zrodziła się potrzeba obecności polskich kapłanów, pracujących w stylu polskiego duszpasterstwa. Objawiło się to zwłaszcza, gdy po wojnie pracował w Montrealu br. Lucjan Królikowski, a potem przybyli pierwsi Franciszkanie z Polski: o. Zenon Saliński i o. Fidelis Wyrąbkiewicz. Żądania o polskich duszpasterzy nasiliły się.

W roku 1973 Kapituła Prowincji św. Antoniego w USA, po dwukrotnym głosowaniu, przegłosowała wniosek na rzecz przekazania polskich parafii w Montrealu dla Prowincji M.B. Niepokalanej w Polsce. Tworzy się w ten sposób Kustodia Kanadyjska OO. Franciszkanów pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Rozpoczyna się tym samym nowy okres duszpasterskiej posługi franciszkańskiej. Stopniowo Kustodia zaczęła się powiększać.

Jednocześnie z powstaniem Kustodii utworzono Misję św. Wojciecha jako pełnoprawnej parafii z której w 1989 roku wyłonił się kolejny Ośrodek Mszalny w. Maksymiliana Kolbe na Pierrefonds.

W roku 1984 Kustodia podjęła się obsługi duszpasterskiej w parafii angielskiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Peterborough, a kilka lat później również parafie w Thunder Bay: w. Kazimierz i Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Wskutek niedostatku miejscowych powołań zostają sprowadzeni z Polski klerycy, którzy po ukończeniu Grand Seminaire de Montrel włączają się w pracę duszpasterską.

Obecnie 17 ojców pracuje w czterech placówkach w Montrealu, 1 w Peterborough i 1 w Thunder Bay oraz w okresie letnim we Franciszkańskim Ośrodku Kaszuby.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: