Program pielgrzymki Papieża do Wielkiej Brytanii

16 marca 2010 | autor: Klasztor Lublin

 W dniach 16-19 września Benedykt XVI złoży czterodniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Ogłosili to dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele tamtejszego rządu i episkopatów Anglii, Walii i Szkocji. „W przeciwieństwie do wizyty Jana Pawła II w 1982 r. nie będzie ona miała charakteru wyłączenie pasterskiego, lecz również oficjalny, stąd jej historyczne znaczenie – powiedział abp Westminsteru Vincent Nichols. – Po raz pierwszy w historii Papież został zaproszony przez Jej Wysokość Królową i Jej rząd. Jest to zatem bardzo ważna chwila dla całego kraju, i oczywiście dla wspólnoty katolickiej. Mam nadzieję, że wizyta ta ukaże realny wkład katolików w życie tego narodu, a także przesłanie katolickiej wiary, w której centrum stoi pomyślne życie i głęboka prawość” – mówił abp Nichols.

Jak podano na konferencji prasowej, Benedykt XVI zostanie przyjęty przez Elżbietę II. W Pałacu Westminsterskim, będącym siedzibą brytyjskiego parlamentu, zwróci się z przemówieniem do całego społeczeństwa. W Londynie będzie też uczestniczył w czuwaniu modlitewnym oraz spotkaniu poświęconym edukacji. W Pałacu Lambeth zostanie przyjęty przez zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej. Natomiast z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich spotka się w Opactwie Westminsterskim. Papież odwiedzi też Szkocję. W największym mieście tego kraju Glasgow odprawi Mszę św. dla ogółu wiernych. „Najbardziej znaczącym wydarzeniem pielgrzymki będzie jednak beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newmana – podkreślił abp Nichols. – Kard. Newman przez trzydzieści lat pracował jako zwykły ksiądz na parafii. Dobrze się więc składa, że jego beatyfikacja odbędzie się zaraz po zakończeniu Roku Kapłańskiego. Będzie to bardzo ważna chwila, bo to właśnie ten ksiądz z angielskiej parafii zostanie ogłoszony błogosławionym. Jestem pewny, że będzie to wielki impuls dla wszystkich kapłanów w tym kraju, którzy bez rozgłosu, lecz wiernie wypełniają swe obowiązki. To samo robił kard. Newman przez trzydzieści lat. I dlatego możemy być dumni z jego beatyfikacji” – powiedział abp Nichols.

Beatyfikacji kard. Newmana będzie przewodniczył Benedykt XVI. Odbędzie się ona w Coventry w zachodniej Anglii.

Obecny na konferencji prasowej przedstawiciel rządu wyraził nadzieję, że Benedykt XVI spotka się w Wielkiej Brytanii z ciepłym przyjęciem nie tylko ze strony katolików. Przypomniał on o bliskiej współpracy jego rządu ze Stolicą Apostolską na arenie międzynarodowej, w takich dziedzinach jak walka z ubóstwem czy przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: