Zmarł założyciel Human Life International

22 marca 2010 | autor: Klasztor Lublin

W wieku 89 lat, 20 marca zmarł o. Paul Marx, założyciel Human Life International (HLI), największej międzynarodowej grupy organizacji pro-life, pro-rodzinnych i pro-kobiecych na świecie. Amerykański benedyktyn był nazywany przez Jana Pawła II „apostołem życia” i przez wiele lat był jednym z najważniejszych działaczy ruchów i stowarzyszeń obrony życia.

„W swojej ponad 40-letniej działalności na rzecz życia o. Marx przemierzył prawie 3 mln mil przez całą kulę ziemską, a Human Life International widział jako wykwit sumienia świata odnośnie problemu życia” – powiedział o. Thomas J. Euteneuer, następca o. Marxa na stanowisku przewodniczącego HLI. Często nazywany „ojcem międzynarodowego ruchu na rzecz życia”, o. Marx odwiedził w ciągu swojej działalności 91 krajów. Widząc postępy w działalności przeciwników życia, założył w 1971 r. Human Life Center – na dwa lata przed sprawą „Roe vs. Wade”, w wyniku której aborcja została uznana w USA za legalną.

W 1981 r Human Life Center przekształcił się w pierwszą na świecie i największą międzynarodową organizację pro life Human Life International. O. Marx do czasu przejścia na emeryturę w 1999 r. był jej przewodniczącym. O. Marx napisał ponad 12 książek poświęconych tematyce obrony życia, wśród nich w 1997 r autobiografię, „Wierny życiu”. Zakonnika uhonorował osobistym listem m. in. prezydent USA Ronald Reagan. „Może być Ojciec dumny ze wszystkiego, co uczynił, aby wzywać naród i innych do zastanowienia i pozytywnego działania na temat, który dotyczy świętości ludzkiego życia. Niech Ojcu panu błogosławi” – napisał Regan.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: