Komunikat krakowskiej Kurii ws. pogrzebu Pary Prezydenckiej

15 kwietnia 2010 | autor: Bracia z Kołobrzegu

KOMUNIKAT KURII METROPOLITALNEJ W KRAKOWIE W SPRAWIE LITURGII POGRZEBOWEJ
śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej

Liturgia pogrzebu, zgodnie z ustaleniami z Kancelarią Prezydenta RP, odbędzie się w niedzielę 18 kwietnia 2010. Około godziny 10.00 zostaną przywiezione trumny Pary Prezydenckiej do Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Wówczas też będzie miało miejsce modlitewne czuwanie. O godzinie 14.00 rozpocznie się Msza święta pogrzebowa. Po Mszy świętej kondukt pogrzebowy przejdzie do Katedry wawelskiej ulicą Grodzką i ulicą Podzamcze. Ze względu na rangę uroczystości i jej państwowy charakter – wejściówki do Bazyliki Mariackiej, na Rynek Krakowski oraz do katedry Wawelskiej – organizuje strona państwowa.

Mszy świętej będzie przewodniczyć przedstawiciel Ojca Świętego, kard. Angelo Sodano – Dziekan Kolegium Kardynalskiego. Wraz z nim Eucharystię będą koncelebrować Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi biorący udział w uroczystościach. Wierni zgromadzą się na Rynku Krakowskim i wzdłuż trasy z Bazyliki Mariackiej na Wawel.

Przybywających na uroczystości pogrzebowe zapraszamy do udziału w Eucharystii w kościołach wokół centrum Krakowa. Możliwość uczestniczenia we Mszy świętej będzie również o godz. 12.00 na Krakowskich Błoniach, na miejscu liturgii papieskich, a także o tej samej godzinie w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tych Mszach – na Błoniach i w Łagiewnikach – kapłani uczestniczący w pogrzebie Prezydenta RP mogą włączyć się do koncelebry przywożąc ze sobą albę i stułę koloru fioletowego. Prosimy kapłanów o zabranie ze sobą cyborium z komunikantami.

Pomocą w uczestnictwie w liturgii pogrzebowej będą telebimy, umieszczone na krakowskim Rynku, na Błoniach i przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Bardzo prosimy mieszkańców Krakowa, by zgodnie z tradycją, zachowali powagę chwili oraz godnie przyjęli wszystkich przybywających na uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP i jego Małżonki.

bp Józef Guzdek
Przewodniczący Kościelnego Komitetu Organizacyjnego

Kraków, 15.04.2010


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: