Gniezno: franciszkanie na obchodach wojciechowych

28 kwietnia 2010 | autor: o. Admin

W Gnieźnie, prastarym polskim grodzie, w miniony weekend – 24 i 25 kwietnia odbywały się doroczne uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona archidiecezji gnieźnieńskiej i całej Polski. Tradycyjnie do Gniezna ściągały tłumy pielgrzymów, którzy chceili modlić się przy relikwiach świętego. Łącznie w świętowaniu wzięło udział kilka tysięcy osób świeckich (oprócz pielgrzymów bardzo wielu mieszkańców Gniezna) oraz niemal 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy, a także wielu kapłanów, zakonników i zakonnic. W uroczystościach wzięli też udział – jak każdego roku – franciszkanie z gnieźnieńskiego konwentu oraz wierni z franciszkańskiej parafii.

Uroczystości rozpoczęły się 24 kwietnia o godz. 19.3o I Nieszporami ku czci św. Wojciecha. Nieszpory sprawowane były w katedrze; liturgii przewodnioczył bp Tadeusz Pieronek, zaś kazanie wygłosił bp Grzegorz Balcerek. Wśród gości był ks. Prymas emeryt kard. Józef Glemp oraz franciszkański biskup, o. Błażej Kruszyłowicz. Po modlitwie z katedry wyruszyła rzesza wiernych, którzy procesyjnie, krocząc ulicami Gniezna, udali się do kościoła św. Michała. W procesji niesiono relikwie św. Wojciecha oraz innych świętych (m.in. bł. Radzyma Gaudentego i bł. Bogumiła). Młodzież franciszkańska niosła relikwie bł. Jolenty, która po śmierci spoczęła w kościele przy klasztorze przez siebie ufundowanym. Przez całą noc przy relikwiach trwała adoracja. Franciszkanie wraz z wiernymi ze swej parafii czuwali od godz. 3 do 4. Następnego dnia relikwie przeniesiono we wspaniałej procesji na plac przy katedrze, gdzie o godz. 10.oo odprawiona została Eucharystia. Wzniosłą chwilą było odczytanie listów nadesłanych na tę okazję; pierwszy nadesłał papież Benedykt XVI; drugi list wywołał szczególne wzruszenie, bowiem napisał go Prezydent Lech Kaczyński przed swą tragiczną śmiercią. Homilię wygłosił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Dziękował m.in. Prymasowi Polski, arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu, który obchodził 25-lecie sakry biskupiej.

Przed liturgią i w jej trakcie korzystać można było z posługi sakramentu pokuty i pojednania, którego m.in. udzielali franciszkanie, którzy w Gnieźnie i okolicach znani są z posługi konfesjonału właśnie. Tradycyjnie wręczone zostały krzyże misyjne. Dokonał tego nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, który pobłogosławił i nałożył krzyże misyjne osobom duchownym i świeckim, które w najbliższym czasie wyjadą m.in. do Chile, Zambii, Peru, Boliwii, Kamerunu, Wietnamu.

W całych uroczystościach brali udział także postulanci, którzy swój czas przed nowicjatem spędzają właśńie w Gnieźnie. Licznie reprezentowana była franciszkańska parafia przez wiernych z Franciszkanskiego Zakonu Świeckich, Rycerstwa Niepokalanej, Żywego Różańca, Małych Rycerzy, Młodzieży Franciszkańskiej i służby liturgicznej.

Więcej przeczytać można na stronie
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna

Zobacz film na stronie Franciszkanie TV


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: