Ks. Zuziak rektorem Uniwersytetu Jana Pawła II

25 maja 2010 | autor: Bracia z Kołobrzegu

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wybrał dziś nowego rektora na lata 2010-2014. Nowym rektorem UPJPII został ks. dr hab. Władysław Zuziak, prof. UPJPII.

Nowy rektor, czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września br. Ks. Zuziak jest filozofem. Od roku 2009 sprawuje funkcję prorektora ds. nauki, rozwoju i współpracy międzynarodowej.

Ks. Władysław Zuziak urodził się 7 lipca 1952 r. w Lipowej. W latach 1971-1977 studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym, gdzie uzyskał magisterium z teologii. W 1985 r. podjął studia na Uniwersytecie Katolickim w Louvain-la-Neuve, ukończone doktoratem z filozofii. W roku 1993 otrzymał stypendium naukowe na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie etyki i filozofii człowieka uzyskał w 1999 r. Brał udział w sympozjach naukowych m.in. w Budapeszcie, Louvain, Meksyku, Nijmegen, Paryżu, Rzymie.

Od 1997 r. był prodziekanem Wydziału Filozoficznego PAT, w latach 2000-2006 dziekanem tego Wydziału. Ponadto jest członkiem ESSAT-u (European Society for the Study of Science and Theology), a w latach 2003-2008 przewodniczącym sekcji europejskiej COMIUCAP-u (Conférence Mondiale des Institutions Universitaires Catholiques de Philosophie).

Zainteresowania naukowe nowego rektora to: filozofia człowieka, etyka, personalizm, francuska filozofia refleksyjna. Ważniejsze publikacje jego autorstwa to: „Dojrzewanie świadomości refleksyjnej w filozofii moralnej Georgesa Bastide’a i Jeana Nalberta”, (Kraków 1998); „Społeczne perspektywy etyki” (Kraków 2006); „Wokół tożsamości człowieka” (red.), (Kraków, 2006).
Ksiądz prof. Władysław Zuziak zastąpi na stanowisku rektora ks. prof. Jana Macieja Dyducha, który przez dwie kadencje pełnił tę funkcję.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: